Banki coraz chętniej odbierają majątek

W kwietniu w USA, drugi miesiąc z rzędu, padł rekord liczby posiadłości odebranych właścicielom z powodu niespłaconych długów hipotecznych

Publikacja: 13.05.2009 13:03

Banki coraz chętniej odbierają majątek

Foto: Bloomberg

W sumie 342,038 (wzrost o 32 proc. w skali roku) posiadłości otrzymało tzw. foreclosure notice, czyli listy wzywające do spłacenia zaległych długów hipotecznych pod groźbą eksmisji, wniosek o ogłoszenie bankructwa lub pismo informujące o zajęciu przez bank danej nieruchomości.

- To co obserwujemy, to bezpośrednie skutki rosnącego bezrobocia. Dopóki ludzie będą tracili prace, tak długo banki będą konfiskowały ich domy – twierdzi Nicolas Retsinas, dyrektor studiów o mieszkalnictwie na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge.

Stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych wzrosła do 8,9 proc. w kwietniu, czyli poziomu najwyższego od ćwierć wieku.Dodatkowym problemem jest spadek cen mieszkań. Ci, którzy zaciągnęli kredyt blisko szczytu cen z 2008 r. płacą teraz raty znacznie przewyższające wartość ich nieruchomości.

Eksperci twierdzą, że pojawiły się ostatnio pewne znaki hamowania spadków cen domów, ponieważ w marcu spadek był mniejszy niż w lutym, a 17 stanów zanotowało wzrost cen domów w ujęciu miesięcznym.

Specjaliści z firmy RealtyTrac, monitorującej aukcje, przejęcia i bankructwa w sektorze nieruchomości od stycznia 2005 r., twierdzą, że mimo hamujących spadków cen, liczba przejęć nieruchomości przez banki będzie nadal rosła.

Wśród stanów o największej liczbie przejętych nieruchomości znajduje się Kalifornia, Floryda, Nevada, Arizona, Illinois, Ohio, Georgia, Texas, Michigan i Wirginia.

Gospodarka światowa
Meta dostanie odszkodowanie za infekowanie WhatsAppa
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Chińska spółka zyskuje na wojnie Indii z Pakistanem
Gospodarka światowa
Zamówienia w niemieckich fabrykach wzrosły w marcu bardziej niż przewidywano
Gospodarka światowa
Niepewność polityczna i handlowa ciąży wskaźnikom koniunktury
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wstrząsy handlowe przyniosły aprecjację
Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec