Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Donald Trump wzbudza niepokój na rynkach, ale konieczność układania się z Kongresem może stępić ostrze wielu jego pomysłów. Hillary Clinton stosuje "prospołeczną" retorykę, ale powszechnie jest uznawana za kandydatkę dobrą dla interesów wielkich banków z Wall Street.
Wśród analityków panuje powszechne przekonanie, że ewentualne zwycięstwo wyborcze Donalda Trumpa doprowadziłoby do przeceny na światowych giełdach. – Jest ogólne odczucie, że zbliżamy się do wydarzenia podobnego jak Brexitu. Jeśli Trump wygra, może dojść do ostrej przeceny ryzykownych aktywów, takich jak akcje oraz dolar. Jeśli wygra Hillary Clinton, w grze mogą być zwyżki. Pomijając długoterminowe aspekty, istnieje duże ryzyko krótkoterminowych, mocnych ruchów cen aktywów w reakcji na dane wyborcze napływające z kluczowych stanów m.in. Ohio czy Florydy – twierdzi Neil Willson, analityk z londyńskiej firmy ETX Capital.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Najbogatszy miliarder świata poszedł na kurs kolizyjny z Trumpem i republikanami. Postanowił więc założyć własną partię polityczną. Inwestorzy obawiają się, że znów będzie on miał zbyt mało czasu, by zająć się rozwojem Tesli oraz innych swoich spółek.
Prezydent Donald Trump ogłosił w sobotę, że Stany Zjednoczone nałożą 30 proc. cła na towary pochodzące z Unii Europejskiej i Meksyku, które wejdą w życie 1 sierpnia.
Ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły w czerwcu o 0,9 proc., więcej niż 0,6 proc. w maju i spodziewane 0,8 proc. Pomimo tego wzrostu Francja nadal notuje jeden z najniższych wskaźników inflacji wśród 20 państw Unii Europejskiej.
Kanclerz Rachel Reeves nazwała najnowsze dane dotyczące gospodarki „rozczarowującymi” po tym, jak brytyjska gospodarka niespodziewanie skurczyła się w maju o 0,1 proc. po tym, jak w kwietniu również zanotowała spadek.
W czerwcu ceny sprzedaży w obrocie hurtowym były w Niemczech o 0,9 proc. wyższe niż w czerwcu 2024 r. W porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej, dynamika zmian wyniosła +0,4 proc. w maju i +0,8 proc. w kwietniu.
Rumunia musi przeprowadzić bolesne reformy fiskalne po tym, jak w oczy głęboko zajrzało jej ryzyko śmieciowego ratingu. Czy to też lekcja dla Polski?