Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zwycięstwo Trumpa wywołało wielki szok m.in. na tokijskim rynku. Później jednak emocje wyraźnie słabły.
Inwestorzy od wielu miesięcy nastawiali się na to, że 45. prezydentem USA zostanie Hillary Clinton. W tej wierze utwierdzały ich sondaże wskazujące na przewagę kandydatki demokratów. W wyborczą noc z wtorku na środę musiało więc dojść do gwałtownego otrzeźwienia. Gdy wstępne dane zaczęły wskazywać, że Donald Trump prowadzi na Florydzie oraz w kilku innych kluczowych stanach, część inwestorów wpadła w panikę. Meksykańskie peso (waluta kraju, który może silnie stracić ekonomicznie na prezydenturze Trumpa) zniżkowało wobec dolara nawet aż o 13 proc., słabnąc do rekordowego poziomu. Sesja na giełdach azjatyckich przyniosła w wielu przypadkach silną wyprzedaż. Tokijski indeks Nikkei 225 zamknął się aż 5,4 proc. na minusie, Hang Seng, czyli główny indeks giełdy w Hongkongu, spadł o 2,2 proc., koreański Kospi o 2,3 proc. (ale chiński Shanghai Composite zniżkował o zaledwie 0,6 proc.). Nerwowość inwestorów rosła wraz z wynikami z poszczególnych stanów wskazującymi na zwycięstwo Trumpa. Złoto zdrożało do 1333 USD za uncję, a sesja na wielu europejskich giełdach zaczynała się od przeceny. Niemiecki indeks DAX tracił rano nawet 2,9 proc., a francuski CAC40 nawet 3 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Komisja Europejska powróciła do negocjacji umowy o wolnym handlu z Australią. Trwają konsultacje z eksporterami.
Najbogatszy miliarder świata poszedł na kurs kolizyjny z Trumpem i republikanami. Postanowił więc założyć własną partię polityczną. Inwestorzy obawiają się, że znów będzie on miał zbyt mało czasu, by zająć się rozwojem Tesli oraz innych swoich spółek.
Prezydent Donald Trump ogłosił w sobotę, że Stany Zjednoczone nałożą 30 proc. cła na towary pochodzące z Unii Europejskiej i Meksyku, które wejdą w życie 1 sierpnia.
Ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły w czerwcu o 0,9 proc., więcej niż 0,6 proc. w maju i spodziewane 0,8 proc. Pomimo tego wzrostu Francja nadal notuje jeden z najniższych wskaźników inflacji wśród 20 państw Unii Europejskiej.
Kanclerz Rachel Reeves nazwała najnowsze dane dotyczące gospodarki „rozczarowującymi” po tym, jak brytyjska gospodarka niespodziewanie skurczyła się w maju o 0,1 proc. po tym, jak w kwietniu również zanotowała spadek.
W czerwcu ceny sprzedaży w obrocie hurtowym były w Niemczech o 0,9 proc. wyższe niż w czerwcu 2024 r. W porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej, dynamika zmian wyniosła +0,4 proc. w maju i +0,8 proc. w kwietniu.