Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wenezuelski prezydent Nicolas Maduro jest zagrożony impeachmentem.
Rezerwy walutowe Wenezueli sięgały w lutym już tylko 10,5 mld USD. Stopniały z 20 mld USD w 2015 r. i z 30 mld USD w 2011 r. Do końca roku Wenezuela ma do spłacenia dług wart 7,2 mld USD. – Jeśli ceny ropy będą w stagnacji a rezerwy walutowe spadną do zera, rozpocznie się odliczanie do bankructwa – twierdzi Siobhan Morden, strateg z banku Nomura.
Wenezuelska gospodarka jest już w tak fatalnym stanie, że bankructwo niewiele jej by zaszkodziło. Hiperinflacja, niedobory podstawowych produktów na rynku, wyłączenia prądu, eksplozja brutalnej przestępczości – rządy prezydenta Nicolasa Maduro (byłego motorniczego z metra w Caracas) miały kontynuować budowę socjalizmu XXI w., a doprowadziły do powstania w kraju antyutopii rodem z filmów s.f. Największą anomalią w tej sytuacji jest ta, że choć gospodarka kraju się rozpada, a wenezuelskie władze chętnie sięgają po retorykę uderzającą w „amerykańskich imperialistów" oraz „kapitalistycznych krwiopijców", to wciąż lojalnie spłacają wenezuelskie zadłużenie i dają dobrze na nim zarabiać inwestorom. W zeszłym roku mówiący o „oporze przeciwko imperialistom" wenezuelski rząd wysłał rezerwy złota do Szwajcarii, by kapitaliści mieli większą pewność, że długi będą nadal spłacane wraz z odsetkami. Czy można się było spodziewać po komunizującej ekipie, że będzie tak miła dla funduszy i banków inwestycyjnych?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Akcje koncernu stały się rekordowo drogie. Inwestorów wyraźnie cieszy strategia Zuckerberga.
Według wstępnych danych Eurostatu inflacja w strefie euro wzrosła do 2 proc. w czerwcu, co oznacza, że ceny konsumpcyjne w strefie wspólnej waluty są obecnie zgodne z celem Europejskiego Banku Centralnego, wynoszącym właśnie 2 proc.
Amerykanie zaciskają pasa, ponieważ obawy dotyczące taryf, inflacji, bezpieczeństwa pracy i zmienności rynku skłoniły wielu konsumentów do ograniczenia wydatków i zwiększenia oszczędności, twierdzą eksperci finansowi.
Kanada zniesie podatek od usług cyfrowych dla firm technologicznych, takich jak Meta i Alphabet, aby ożywić negocjacje handlowe ze Stanami Zjednoczonymi po groźbie wycofania się z nich Donalda Trumpa.
Od tygodni na rynkach krążyły plotki o potencjalnej fuzji brytyjskich gigantów naftowych – aż do czwartkowego oświadczenia, które położyło kres tygodniom spekulacji, a w którym Shell zaprzeczył doniesieniom o prowadzeniu rozmów w sprawie przejęcia BP.
Ceny importowe Niemiec spadły w maju 2025 r. w ujęciu rok do roku o 1,1 proc., co jest gorszym wynikiem od prognoz rynkowych zakładających spadek o 0,8 proc. i kwietniowego spadku o 0,4 proc. Ceny eksportowe wzrosły o 1 proc.