Turcja u progu kryzysu walutowego?

Turecka waluta traci dzisiaj 0,7 proc. wobec dolara. Od początku roku lira straciła ponad 28 proc. wobec waluty USA, a wobec złotego ponad 18 proc.

Publikacja: 30.07.2018 13:29

Turcja u progu kryzysu walutowego?

Foto: AFP

W zeszłym tygodniu turecki bank centralny podjął decyzję o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian. Ekonomiści oczekiwali jednak, że bank podniesie stopy, aby zwalczyć inflację. Dlatego informacja ta zaniepokoiła inwestorów, powodując gwałtowny spadek wartości liry o 3 proc. wobec dolara.

Inflacja w Turcji wynosi obecnie 15 proc. To najwyższy poziom od stycznia 2004 r., znacznie przekraczają wskazany przez bank centralny próg 5 proc.

Inwestorzy niepokoją się również o decyzje ponownie wybranego na prezydenta Recepa Erdogana, który w przeszłości nazywał siebie „wrogiem stóp procentowych". Pogłębił on obawy dotyczące możliwego wpływu władzy na politykę banku centralnego, powołując swojego zięcia na ministra finansów. Jednak, jak podaje CNBC, minister finansów publicznie stwierdził, że nie będzie walczył z rynkami, dając inwestorom nadzieję, że decyzje będzie podejmować w oparciu o realia ekonomiczne, a nie polityczne.

Kolejne niepokojące doniesienia pochodzą z USA. Prezydent Donald Trump zagroził bowiem na Tweeterze, że nałoży na Turcję ogromne sankcje za uwięzienie amerykańskiego pastora.

Rynki wschodzące na całym świecie są pod presją, ale analitycy ostrzegają, że Turcja jest szczególnie podatna na zagrożenia i może teraz zmierzać ku kryzysowi walutowemu. Gospodarka turecka zanotowała 7,4 proc. wzrostu w I kwartale. Jednak, jak zauważają analitycy, wzrost ten w dużej mierze był napędzany przez zagranicznych inwestorów, którzy jednak zaczynają czuć niepewność co do polityki monetarnej. – Ryzyko związane z kryzysem, a ostatecznie z programem pomocowym MFW, z pewnością będzie rosło – twierdzi Mujtaba Rahman z w firmy doradczej ds. ryzyka politycznego Eurasia Group.

Niedawno inny kraj z rynków wschodzących – Argentyna – musiał skorzystać z pomocy Międzynarodowego Funduszu Walutowego, wnioskując o pożyczkę w wysokości 50 miliardów dolarów.

Gospodarka światowa
OpenAI będzie celować w 90 mld USD wyceny
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Gospodarka światowa
The Telegraph: Zajęcie dla nielegalnych imigrantów
Gospodarka światowa
The Wall Street Journal: Marsalek oskarżony o szpiegostwo
Gospodarka światowa
Gorsze nastroje niemieckich konsumentów, nie wspomogą wzrostu
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Gospodarka światowa
Cukier i kakao najdroższe od lat
Gospodarka światowa
Czy stopy Rezerwy Federalnej dojdą do 7 proc.?