Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jeszcze do początku 2020 r. szara strefa w Polsce sukcesywnie kurczyła się, m.in. w efekcie działań uszczelniających i kontrolnych służb publicznych. Wraz z pandemią nieformalna, prowadzona poza legalnym obrotem działalność gospodarcza zaczęła jednak zwiększać swoje rozmiary – wynika z najnowszego raportu Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych na ten temat. I w 2022 r. może sięgnąć już co najmniej 18,9 proc. PKB (wobec 17,2 proc. PKB w 2019 r.), a przy przedłużającej się wojnie przeciw Ukrainie – nawet 19,4 proc. PKB.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jesteśmy skłonni dalej obniżać stopy procentowe, jeśli inflacja będzie się zachowywać tak, jak to przewidujemy – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na lipcowym posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, w tym stopę referencyjną NBP do poziomu 5 proc.
44,8 pkt – tyle wyniósł wskaźnik PMI dla polskiego sektora przetwórczego w czerwcu, według nowych danych S&P Global. To najgorszy wynik od ponad półtora roku. W dwa miesiące nasz PMI tąpnął łącznie o 5,4 pkt, najmocniej od trzech lat.
Szybki szacunek czerwcowej inflacji – 4,1 proc. – zaskoczył lekko w górę. Szanse na obniżkę stóp na rozpoczynającym się posiedzeniu RPP zmieniły się z niewielkich w minimalne.
Inflacja w czerwcu w Polsce wyniosła 4,1 proc. – podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku. Prognozy wskazują, że od lipca inflacja wyraźnie spadnie.
Decyzje inwestycyjne wiążą się często z dużym ryzykiem; muszą być poprzedzone analizą wielu danych i zmiennych, często pod presją czasową. A czy inwestorzy mają czas na odpoczynek – i jaki?