Jeszcze w I kwartale br. przeprowadzone zostanie badanie, które ma zidentyfikować potencjał startupów i młodych spółek w roli produktu w portfelu inwestycyjnym Polaków. Jak tłumaczy nam Krzysztof Polak, przedsiębiorca, inwestor w branżach IT, współtwórca Stowarzyszenia Aniołów Biznesu Sterling Angels, które jest partnerem badania, założeniem tego projektu jest zbadanie otwartości inwestorów indywidualnych na inwestycje w spółki młode, ale również poznanie motywacji, barier i potrzeb inwestorów na drodze podejmowanych przez nich decyzji. Organizatorzy tej inicjatywy – iKsync Digital, Comparic i Fundeuate – szczególną uwagę chcą poświęcić kwestii otwartości na inwestycje bezpośrednie typu „self-directed", w kontrze do inwestycji pośrednich realizowanych poprzez podmiot zarządzający lub fundusz.
– Z naszego punktu widzenia pozyskamy cenne informacje, jakie obawy i ryzyka mają rodzimi inwestorzy oraz jak powinniśmy działać, by skutecznie ich wspierać – zaznacza Krzysztof Polak.
Badanie, którego patronem medialnym jest „Parkiet", pomoże stworzyć szczegółową charakterystykę profili inwestorskich, która będzie stanowiła unikatową bazę wiedzy. W ramach ankiety skierowane zostanie dziesięć pytań. Zachęcamy do wypełniania ankiet.
Niedawno inwestycje, ale dokonywane przez venture capital, zbadały Polski Fundusz Rozwoju i Inovo. Raport nie pozostawia wątpliwości – rok 2020, mimo pandemii, okazał się rekordowym. Na rodzimym rynku fundusze VC zainwestowały 2,1 mld zł, czyli o 70 proc. więcej niż rok wcześniej. W sumie sfinansowano ok. 300 startupów. Co ciekawe, historyczny wynik osiągnięto w dużej mierze dzięki koronawirusowi. Co czwarty wspierany podmiot zajmował się bowiem właśnie innowacjami z obszaru zdrowia.
Na uwagę zasługuje fakt, że wzrosły średnie wartości transakcji (sięgają ok. 4 mln zł), dokonano też rekordowych inwestycji. Chodzi o tzw. megarundy w Brainly (warta 302 mln zł), Iceye (331 mln z) i najnowsza – w Booksy (266 mln zł). Tego typu największe transakcje odpowiadały w zeszłym roku za nieco ponad połowę dostarczonego przez fundusze VC kapitału. dus