Jej ewentualne zanegowania byłoby bardzo negatywne w skutkach i mogłoby prowadzić do większej wyprzedaży. Z drugiej strony, kolejna obrona wsparcia może prowadzić do wygrania ruchu wzrostowego z celem na maksima przy 16600 pkt. Dziś przed południem poznaliśmy słabe dane o produkcji przemysłowej z Niemiec, gdzie w lipcu odnotowany został spadek 0,8% w ujęciu miesiąc do miesiąca. Był to co prawda odczyt nieznacznie lepszy niż czerwcowy, gdzie spadek wyniósł 1,4%, niemniej oczekiwania zakładały jedynie -0,2% m/m. Jeśli chodzi o oczekiwania analityków, są one raczej zgodne i przewidują dalsze spowolnienie w Niemieckiej gospodarce.
Silne spadki obserwowaliśmy natomiast na naszym polskim parkiecie, gdzie WIG20 przecenił się ponad 1,5%. Powodem, który bezpośrednio przełożył się na tego rozmiaru przecenę, była wczorajsza zaskakująca decyzja RPP o cięciu stóp procentowych o 75 punktów bazowych, która to doprowadziła do osłabienia złotego oraz spadków sektora bankowego. Patrząc na poszczególne komponenty z polskiego indeksu blue chipów, najmocniej przeceniły się akcje Alior Banku i Cyfrowego Polsatu (ponad 4,5%). Solidną przecenę obserwowaliśmy także na walorach PLL (-4,3%) oraz PKN Orlen (-3,37%).
Mieszane nastroje obserwujemy Podobnie jak w Europie, mieszane nastroje widać także na rynku akcji w USA, choć tutaj rozbieżność zmian procentowych na poszczególnych indeksach jest dużo większa. Po godzinie 18:00 Dow Jones zyskuje niecałe 0,3%, podczas gdy technologiczny Nasdaq traci ponad 1%. S&P500 zniżkuje około 0,4%, a Russell 2000 jest notowany 1,1% niżej. Dziś po południu poznaliśmy dane o zasiłkach dla bezrobotnych. Po raz kolejny odnotowano spadek liczby wniosków o zasiłek, co jest generalnie dobrym sygnałem dla rynku pracy i teoretycznie daje jeszcze szanse na podwyżkę we wrześniu, jednak zobaczymy, jak na dane zareagują bankierzy z Fed.
Łukasz Stefanik
Analityk Rynków Finansowych XTB