To argumenty, które jednak nie powinny przesądzać o nastaniu bessy. Jedna podwyżka stóp procentowych w USA nie powinna wiele zmienić, jeśli chodzi o głębokość spowolnienia. Przestrzeń do stymulacji w Chinach pozostaje duża, zatem władze w Pekinie powinny minimalizować negatywne efekty dekoniunktury.

Za nami już 3 tygodnie spadków na rynku akcyjnym. Rentowności na świecie są na najwyższym poziomie do 15 lat, mimo oczekiwań na zmianę nastawienia banków centralnych. To skutkuje odpływem kapitału z rynku akcyjnego w kierunku długu. Skala wzrostu rentowności w 2022 roku w związku z podwyżkami stóp była nieporównywalna do tego co obserwujemy teraz i przesądziło to o ubiegłorocznych spadkach cen akcji. Inflacja jednak spada, a banki centralne wcześniej czy później poluzują politykę monetarną, co sprowadzi rentowności na niższe poziomy i wesprze ceny akcji. Na przyszły rok rynek zakłada 4 obniżki stóp procentowych przez Fed. Dla oceny dalszej ścieżki stóp procentowych w USA kluczowe będzie przyszłotygodniowe, doroczne spotkanie bankierów centralnych w Jackson Hole, na którym w przeszłości pojawiały się ważne drogowskazy w polityce monetarnej.

Dolar cały czas jest w cenie, a kurs EURUSD pozostaje poniżej 1.08. To osłabia złotego. Para EURPLN zmierza w kierunku 4.50, a USDPLN jest już powyżej 4.12. Straty wobec dolara odrabia japoński jen, a kurs USDJPY spada z tegorocznych szczytów poniżej 146 jenów za każdego dolara.