Jak zauważają maklerzy, o ile wczoraj w pierwszej fazie notowań w Europie pojawiły się nadzieje na zatrzymanie spadków, to zostały one rozwiane po starcie notowań w USA. Ostatecznie główne indeksy w Europie straciły po 0,6-1 proc. Za oceanem zniżki były podobne, wyniosły 0,8 proc. w przypadku S&P 500 i niespełna 1,2 proc. w przypadku Nasdaqa. Inwestorzy wciąż są zaniepokojeni możliwością utrzymania przez dłuższy czas restrykcyjnej polityki pieniężnej, co przekłada się także na zachowanie rynku obligacji. Rentowność papierów 10-letnich w USA sięgnęła poziomu najwyższego od października ub.r. W przypadku naszej giełdy największe spadki zaliczył WIG20, w którym przed przeceną obroniło się jedynie Allegro. Spadki są szerokie, a pocieszeniem mogą być tylko umiarkowane obroty oraz fakt, że w miarę dobrze trzymają się małe i zwłaszcza średnie spółki (mWIG40 tracił wczoraj 0,1 proc.). Dzisiejsza sesja jest dla WIG20 bardzo istotna ze względu na bliskość wsparć. Mowa nie tylko o psychologicznych 2000 pkt, lecz też tych położonych nieco niżej w strefie 1950-2000 pkt. Warto przyglądać się również kryptowalutom. Bitcoin stracił w ciągu doby ponad 9 proc. i obawy o bessę na tym rynku rosną.
Kontynuacja spadków
Kamil Cisowski, DI Xelion
Czwartkowa sesja rozpoczynała się nieco lepiej, niż można było oczekiwać w momencie pisania wczorajszego komentarza. Na finiszu sesji azjatyckiej chińskie indeksy walczyły o wyjście ponad poziom neutralny po zaskakująco silnym fixingu yuana, komentarzach z Banku Chin o przeciwdziałaniu nadmiernemu osłabieniu waluty i włączeniu w interwencje banków kontrolowanych przez państwo. Doprowadziło to do tymczasowego uspokojenia nastrojów – przez większość dnia indeksy europejskie, a także WIG20, walczyły z poziomami neutralnymi przy niewielkiej zmienności. Wraz ze zbliżającym się startem handlu w USA nastąpił jednak powrót do spadków, na kontynencie obserwowaliśmy zamknięcia pomiędzy -0,63% (FTSE100) a -1,03% (IBEX).
WIG20 spadł o 1,13%, mWIG40 o 0,10%, a sWIG80 o 0,49%. W głównym indeksie drożało wyłącznie Allegro, szerokość spadków wydaje się sugerować, że korekta dopiero nabiera tempa. Wciąż rewelacyjnie zachowuje się mWIG40, dotychczasowa skala sierpniowej przeceny tylko lekko przekracza 2%. Wczoraj potężnym czynnikiem wspierającym indeks były wzrosty Benefit o 11,18% po rewelacyjnych wynikach, ale po drugiej stronie tabeli dużą ujemną kontrybucję wnosiło InterCars (-6,84%).