Inwestorzy pilnie śledzą w tym tygodniu informacje płynące z Chin. Problemy dotyczą nie tylko sektora nieruchomości, ale też firm z sektora finansowego – klienci jednego z gigantów z tzw. sektora „shadow banking” nie otrzymali właśnie odsetek od produktów inwestycyjnych. Na domiar złego wciąż płyną słabe dane z chińskiej gospodarki. Dziś rynki w Azji, m.in. w Tokio, Seulu, Hongkongu i Sydney notują przecenę o ponad 1 proc. Wczoraj pod presją była nie tylko Azja, lecz również rynki zachodnie. Indeksy w Europie kontynentalnej traciły ok. 1 proc., brytyjski FTSE100 spadł o 1,6 proc. W USA zniżki S&P 500 i Nasdaqa wyniosły po ok. 1,1 proc. W tej sytuacji analitycy spodziewają się dziś na GPW sesji z przewagą czerwieni. Warto zwrócić uwagę dziś na dane makro z USA – z rynku nieruchomości i dotyczące produkcji przemysłowej. Istotne na pewno będzie też sprawozdanie z ostatniego posiedzenia FOMC.
Oczy skierowane na Daleki Wschód
Kamil Cisowski, DI Xelion
Poniedziałkowa sesja nie zapowiadała się najlepiej na europejskim i amerykańskim rynku, ale pomimo narastających problemów w Chinach nastroje w ciągu dnia były coraz lepsze. Olbrzymi wpływ miała na to nVIDIA -– prognozy sprzedażowe jednej z najważniejszych obecnie spółek na świecie (ponownie zbliżającej się do bilionowej wyceny) pobiły najbardziej optymistyczne prognozy, wywołując przeszło siedmioprocentowe zwyżki i dźwigając cały rynek amerykański. Giełdy europejskie kończyły w większości dzień niewielkimi wzrostami, w Polsce wprawdzie o 0,87% spadł WIG20, ale mWIG40 zyskał 0,25%, a sWIG80 0,62%. Przeceniała się większość banków, ale też LPP (-1,64%) czy KGHM (-1,27%). mWIG40 wzrost zawdzięczał głównie faktowi, że korekta sektora nie dotykała ING (+3,24%), dalej rósł nowy składnik MSCI Poland, Budimex (+2,47%).
Dzięki wspomnianej nVIDIi S&P500 wzrosło w poniedziałek o 0,58%, a NASDAQ o 1,05%. Impuls był jednak krótkotrwały. Kolejny dzień w Azji przyniósł kolejną wyprzedaż. Niespodziewana obniżka rocznej stopy procentowej w Chinach o 15 pb niewiele zmieniła, szczególnie, że dane z gospodarki były bardzo słabe – produkcja przemysłowa wzrosła w lipcu o 3,7% r/r (prognozy: 4,3% r/r), sprzedaż detaliczna o 2,5% r/r (prognozy: 4,2% r/r). Sytuacja wydaje się coraz poważniejsza, nawet gdyby zlekceważyć fakt, że ogień wokół sektora nieruchomości zaczyna tlić się coraz wyraźniej. Brak wypłaty odsetek od produktów inwestycyjnych Zhongrong, którego akcjonariuszem jest Zhongzhi Enterprise Group, zarządzające aktywami o wielkości około 190 mld USD, sugeruje, że tym razem mogą mu towarzyszyć bardzo poważne problemu sektora „shadow banking”, który często oferował rozwiązana powiązane z działalnością deweloperską. Centrum potencjalnego załamania pozostaje jednak Country Garden.