Kluczowymi publikacjami makro dzisiejszego dnia były dane o inflacji CPI z USA oraz wnioski o zasiłek dla bezrobotnych - oba odczyty zostały pozytywnie ocenione przez inwestorów. Efekt zaskoczenia był tym większy ponieważ w ostatnich dniach nie brakowało spekulacji o możliwym rzekomym odbiciu inflacji w USA spowodowanej niższym czynnikiem bazowym. Do tego jednak nie doszło, a niewielki wzrost wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach upewnił byki co do pauzy podwyżek stóp Fed i potencjalnie mniej jastrzębiej narracji bankierów centralnych.

Dane makro z USA były dziś bardzo łaskawe dla byków. Inflacja CPI w USA wyniosła 3,2% r/r wobec 3,3% prognoz i 3% poprzednio - warto wziąć pod uwagę mniej korzystnie oddziałujący na inflację w drugiej połowie roku efekt bazy. Tempo spadku wyniosło w ujęciu miesięcznym niezmiennie 0,2%. Pozytywnie zaskoczyła również inflacja bazowa (bez cen żywności i energii), która choć jest zdecydowanie wyższa od CPI okazała się r/r o 0,1% niższa od prognoz 4,8% i 4,8% poprzednio. Cotygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych wzrosły do 248 tys. wobec 230 tys. oczekiwań i 228 tys. poprzednio co tylko podtrzymało wiarę w zamrożenie cyklu podwyżek stóp Fed na obecnych poziomach. Wyceniane przez rynek szanse na podwyżkę we wrześniu i listopadzie znacznie spadły po dzisiejszych danych odpowiednio do ok. 7,5% i 27%. Do łask wracają dziś akcje technologiczne, a wczorajsze spadki wymazać próbuje ze sporym trudem Nvidia. Warto zwrócić uwagę na fakt, że inwestorzy mimo optymizmu wokół techó wciąż dość niechętnie patrzą w kierunku walorów z cyklicznych branż takich jak m.in. fracht morski. Akcje niemieckiego Hapag Lloyd taniały dziś ponad 6% po wynikach finansowych, które wskazały na 67% r/r spadek zysku netto.

Patrząc na wiadomości z rodzimego rynku akcji spółki Energa, Enea i Tauron podpisały ze Skarbem Państwa dokumenty ws. sprzedaży aktywów węglowych posiadanych przez te firmy jednak nie odnotowały z tego tytułu istotnej zmienności. Akcje Asbis taniały dziś po rozczarowujących wynikach kwartalnych. Analitycy spodziewali się większej dynamiki wzrostu zysku netto, który wyniósł 11,24 mln USD, niewiele więcej od zeszłorocznych 11,07 mln USD. Pozytywnie zaskoczył wynik netto BNP PAribas, który wzrósł o 78% r/r do 459,6 mln PLN - niemal 40% wyżej od prognoz rynku. Świetne wyniki zdołały wznieść akcje 'tylko 2%' wyżej, akcje banku wciąż notowane są ze sporym dyskontem w stosunku do wartości księgowej.Ponad 2,5% taniały akcje JSW po niższej cenie docelowej analityków Citi, a walory 11 but studios nie zdołały zamknąć sesji powyżej 700 PLN mimo rekomendacji kupuj w BOŚ z ceną docelową 863 PLN za akcję. Świetnie radziła sobie dziś grupa hutnicza Cognor, której akcje zysiwały ponad 2% na fali informacji o budowy walcowni w Siemanowicach Śląskich, która ruszy 17 sierpnia. Roczne zdolności zakładu maja wynieść 450 tys. ton dla sektora budowlanego i przemysłu konstrukcyjnego co może uczynić Cognor jednym z beneficjentów długoterminowego rozwoju gospodarczego Polski.

W najbliższym czasie WIG niezmiennie polegał będzie na sentymentach globalnego kapitału, ze szczególnym uwzględnieniem Wall Street. Za oceanem powszechne są dziś wzrosty, Nasdaq zwyżkuje 0.9%, S&P500 0,8% a Dow Jones dodaje 0,7%. Dzisiejsze odczyty z USA zdjęły z rynków sporo 'inflacyjnego stresu' - w dalszym ciągu jednak zagrożenie stanowią ew. dalsze zwyżki cen ropy.

Eryk Szmyd Analityk rynków finansowych XTB