WIG20 bliski rocznych szczytów. Inwestorzy spoglądają w kierunku Wall Street

W miarę upływu miesięcy inwestorzy upewniają się, że trend dezinflacyjny nie jest zagrożony, a gospodarki wciąż nie wykazują spowolnienia, którego należałoby się obawiać.

Publikacja: 24.07.2023 19:14

Eryk Szmyd Analityk rynków finansowych XTB

Eryk Szmyd Analityk rynków finansowych XTB

Foto: materiały prasowe

W tej sytuacji oraz trendzie AI należałoby upatrywać głównego motoru napędzającego sentymenty rynków finansowych. W najbliższych dwóch tygodniach inwestorzy ocenią jak spory, faktyczny wpływ na raporty firm będzie miała sztuczna inteligencja i związane z nią nowe segmenty biznesowe. Już jutro wszystkie oczy inwestorów, także tych z Polski spoglądać będą w kierunku Wall Street gdzie wyniki przedstawią technologiczne molochy, Microsoft i Alphabet. Patrząc na skalę olbrzymiego rajdu Nasdaq i sentymenty wokół rynków wschodzących, fakt czy firmy obronią wyceny solidnymi wynikami i prognozami na dalszą część roku może mieć kluczowe znaczenie dla sentymentów. Jak dotąd funkcjonowanie 'na ostrzu noża' banków centralnych napędało chciwość i windowało wyceny w górę. Czy mocne raporty amerykańskich firm BigTech wleją więcej paliwa do baku polskiego WIGu?

Dzisiejszy kalendarz makro nie był specjalnie obfity, zdominowały go odczyty PMI z gospodarki Niemiec, Francj i Stanów Zjednoczonych. Indeks PMI dla przemysłu w Niemczech wypadł na poziomie 38,8 punktów wobec oczekiwanych 41 punktów, co oznacza głębszą zapaść w tym sektorze. Z kolei PMI dla usług wyniósł solidne 52 punkty przy oczekiwaniach 53,1 punktów i 54,1 punktów. poprzednio. Widać, że za III kwartał mamy bardzo słabe początkowe dane z niemieckiej gospodarki, ale czy skłoni to EBC do wycofania się z jastrzębiej pozy? Ton ostatnich konferencji Christine Lagarde wskazywał na dużą pewność bankierów odnośnie kontynuacji drastycznego cyklu zacieśniania. W kontekście słabnących gospodarek strefy euro wydaje się, że w pewnym momencie obecna polityka zacznie przypominać przechadzkę po zamarzniętym jeziorze.

Co ciekawe dynamika indeksów PMI z USA okazała się podobna do Niemiec w kontekście usług. Te również w ostatnich miesiącach są dużo mocniejsze od przemysłu ale wskazały zaskakujaco spore osłabienie, cofnęły się z 54 do 52 punktów. Czyżby polityka monetarna powoli znajdywała odzwierciedlenie w 'problematycznym', dotychczas dość odpornym na dezinflację segmencie gospodarki? Zaskoczenie przyszło z przemysłu, gdzie odczyt wskazał 49 punktów wobec ok.46 pkt poprzednio. Dane z dziś choć nie są dla Fed kluczowe pokazują, że gospodarka USA pozostaje odporna przez co Rezerwa Federalna ma po swojej stronie mocne argumenty by kontynuować cykl i utrzymać stopy na restrykcyjnym terytorium. W

ydaje się, że w drugiej części roku może mieć miejsce ochłodzenie nastrojów z pierwszej części, w czasie której ryzykowne aktywa - w tym akcje notowały rajd. Jednym z warunków takiej sytuacji byłyby mieszane wyniki finansowe i niższe od prognoz szacunki największych firm z Wall Street. W miarę rosnących wycen firmy potrzebują coraz większej poprawy i coraz mocniejszych wyników, by móc kontynuować wzrosty. Wyższe stopy procentowe nie znalazły jeszcze w pełni odzwierciedlenia jeśli chodzi o popyt w realnej gospodarce, a prognoza spadku presji cenowej bez niższego popytu brzmi dość absurdalnie. Warto podkreślić też efekt bazy, tego lata inflacja porównywana jest r/r do rekordowej z zeszłego roku.

Czy w kolejnych miesiącach i kwartałach będzie wciąż zadowalająco niska? Problem może nadejść ze strony cen ropy i pszenicy, których zwyżki właśnie obserwujemy. Czy w perspektywue banków centralnych dążących do spowolnienia popytu, spółki mogą wciąż generować rekorodwe przychody i marże? W najbliższych tygodmiach inwestorzy, także w Poolsce mogą zostać nagrodzeni za 'dalekowzroczność'. Bolączka prognoz odmiennych od consensusu ma jednak pewną bolączkę - zazwyczaj okazuje się błędna. Mimo to indeksy mogą zbliżać się do punktu kulminacyjnego, gdzie zostanie postawione pytanie - historyczne szczyty lub przysłowiowy zimny prysznic i dynamiczna korekta.

Eryk Szmyd Analityk rynków finansowych XTB

Giełda
Dołek na Wall Street wymazany
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
WIG20 wraca pod szczyt hossy
Giełda
Na giełdzie majówki nie ma. Kursy w piątek reagują na wyniki
Giełda
Odreagowanie WIG20 zatrzymane w połowie środowych spadków
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia