W pierwszych godzinach sesji indeks największych firm zyskuje 0,4 proc. Duża w tym zasługa wspomnianego PGE. Znaczące zwyżki sięgające 12 proc. są odpowiedzią na sobotni dokument, jaki od Skarbu Państwa miały otrzymać energetyczne przedsiębiorstwa, czyli: PGE, Enea, Tauron i Energa, dotyczące warunków transakcji przejęcia aktywów węglowych i utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Warto zaznaczyć, że jest to niewiążący dokument.

Średniaki w górę o 1,5 proc. również ciągnęły papiery energetycznych spółek, czyli Taurona i Enei. Notowania wspomnianych firm rosły o ponad 20 proc. Z dobrej strony pokazały się też walory Bogdanki i Develii, które rosły o ponad 5 proc. Nieco gorzej radziły sobie maluchy, których indeks tracił 0,3 proc.

O poranku widać niewielkie umocnienie złotego. Za euro płacono 4,44 zł, a dolara – 3,95 zł. Z kolei waluta Wspólnoty zyskiwała względem dolara, a kurs pary EUR/USD znacząco przewyższa poziom 1,12 dolara. Inwestorzy chętnie pozbywają się ropy, a baryłka gatunki WTI taniała o ponad 1 proc. do 74 dolarów, co mogło być odpowiedzią na słabe dane gospodarcze z Chin. Notowania złota utrzymują się na poziomie 1950 dolarów za uncję, a bitcoin ponownie broni poziomu 30 tys. dolarów.

W tym tygodniu poznamy sporo danych dotyczących polskiej gospodarki. Dziś o godzinie 14 NBP opublikuje czerwcowy odczyt inflacji bazowej. Eksperci spodziewają się jej spadku z 11,5 proc. do 11,1 proc. Z kolei w czwartek poznamy czerwcowe informacje dotyczące zatrudnienia, przeciętnego wynagrodzenia w przedsiębiorstwach oraz produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej.