Na giełdach panika. WIG20 poniżej 1,9 tys. pkt

Wejście do gry Amerykanów znacząco pogłębiło straty europejskich indeksów. Najmocniej kulały banki i spółki surowcowe.

Publikacja: 31.05.2023 21:00

Na giełdach panika. WIG20 poniżej 1,9 tys. pkt

Foto: fot. mat. prasowe

Indeks szerokiego rynku zakończył sesję, tracąc 2,4 proc. Najmocniej przyczynił się do tego spadający o 2,7 proc. WIG20. Pociągnął on w dół indeksy średnich i małych firm, które zjechały odpowiednio o 1,9 proc. i 2,1 proc. Wartość obrotów wystrzeliła do góry i sięgnęła niemal 3 mld zł.

W czwartek straciły papiery niemal wszystkich największych spółek. Największa przecena dotyczyła walorów Cyfrowego Polsatu, Alior Banku i Banku Pekao, które spadły odpowiednio o 6,1 proc., 4,7 proc. i 4,2 proc. Walory telekomunikacyjnej grupy spadały przez większość sesji i nie zmieniła tego rekomendacja zarządu mówiąca o przeznaczeniu ubiegłorocznego zysku w całości na kapitał zapasowy. Kiepsko wyglądała też sytuacja firm surowcowych. Akcje PKN Orlenu potaniały o 3,9 proc., a JSW – o 3,2 proc.

Wśród średnich spółek również dominowały niedźwiedzie. Walory PKP Cargo oraz Benefit Systemu spadały odpowiednio o 6,5 proc. i 5,7 proc. W przypadku średnich firm branża nie miała znaczenia – traciły zarówno spółki technologiczne, banki, jak i z branży energetycznej. Wśród branżowych indeksów niemal wszystkie poniosły straty. Spośród najważniejszych WIG-banki zjechał o 3,2 proc., WIG-paliwa o 3,8 proc., a WIG-budownictwo osunął się o 3,4 proc.

W ostatnich godzinach sesji wyprzedaż nabrała rozpędu także na europejskich parkietach. Po południu DAX oraz CAC40 spadały o 1,6 proc. Amerykańska giełda w pierwszych godzinach sesji świeciła na czerwono.

Przyczyn tak gwałtownej wyprzedaży może być kilka. Wśród nich jest m.in. wypowiedź wiceprezydenta ECB Luisa de Guindosa, który stwierdził, że rynki finansowe może dotknąć korekta w obliczu kolejnych potencjalnych szoków dla gospodarki. Podkreślił on również, że mimo dobrych fundamentów w środowisku wysokich stóp procentowych banki strefy euro mogą napotkać pewne problemy z zyskami oraz płynnością. W ostatnich dniach narastają również obawy o recesję. Notowania baryłki ropy WTI zjechały poniżej 70 dolarów. Giełdom nie pomogły lepsze od oczekiwań dane dotyczące inflacji w Europie.

Giełda
Na rynkach znów bardziej nerwowo
Giełda
Giełda w Warszawie odrabia straty
Giełda
Giełda w Warszawie wróciła na wzrostową ścieżkę
Giełda
Wtorkowa przecena odrobiona
Giełda
Rynki odzyskują grunt pod nogami
Giełda
Sytuacja się uspokaja?