Indeksom w Warszawie zabrakło paliwa do zwyżek

Pod nieobecność amerykańskich i brytyjskich inwestorów krajowe wskaźniki miały wyraźny problem z obraniem kierunku.

Publikacja: 29.05.2023 21:00

Indeksom w Warszawie zabrakło paliwa do zwyżek

Foto: Bloomberg

Na krajowym parkiecie przez niemal całą poniedziałkową sesję panowała flauta. Główne wskaźniki poruszały się w wąskim przedziale wahań blisko poziomów z piątkowego zamknięcia sesji.

Początkowo krajowe indeksy mogły liczyć na wsparcie zagranicznych parkietów. Na największych europejskich rynkach akcji uaktywnili się kupujący w reakcji na osiągnięcie w USA porozumienia w sprawie limitu zadłużenia. Jednak z uwagi na nieobecność inwestorów z Londynu i zza oceanu, którzy mieli dzień wolny od handlu, nie było zbyt wielu chętnych do zakupów. W efekcie skromnych zwyżek nie udało się utrzymać, a indeksy na większości giełd Europy na finiszu sesji znalazły się pod kreską.

W Warszawie WIG20 stracił prawie 0,2 proc., a WIG zniżkował o 0,16 proc.

Jednym z pozytywnych wyjątków, gdzie handel całkowicie został zdominowany przez kupujących, była giełda w Stambule. Główny indeks zaliczył tam 4-proc. zwyżkę, a była to odpowiedź rynku na wygraną urzędującego prezydenta Erdogana w niedzielnych wyborach.

Niska zmienność indeksów w Warszawie nie oznaczała, że wśród dużych spółek brakowało większych wahań. Największym powodzeniem cieszyły się walory CD Projektu, które kontynuowały dobrą passę z końcówki minionego tygodnia. Tym razem zyskały ponad 5 proc. Po ubiegłotygodniowej korekcie do łask inwestorów wróciły papiery Allegro, choć skala odbicia była ograniczona do nieco ponad 1 proc. Na celowniku kupujących znalazły się też akcje spółek wydobywczych i PGE.

Na drugim biegunie znalazły się walory takich państwowych potentatów, jak PKN Orlen czy Pekao. Inwestorzy pozbywali się ponadto akcji Aliora i LPP.

Na szerokim rynku siły były wyrównane. Jedynie co druga spółka zakończyła notowania na plusach.

Giełda
GPW pod silną presją spadkową
Giełda
Podwójny szczyt WIG20 i spadki w USA
Giełda
Powiew stagflacyjnego scenariusza i rozczarowujące prognozy spółek powodują spadki
Giełda
Podwójny szczyt straszy na wykresie WIG20
Giełda
Poziom 2500 pkt znów odpycha WIG20
Giełda
Rynki biorą oddech po ostatnich wzrostach