Wpływ toczącej się wojny, wzrost inflacji, podwyżki stóp procentowych, ale również bieżące problemy banków zagranicznych odbiły się zwiększeniem percepcji ryzyka i zaowocowały podwyższoną zmiennością. W tym okresie, obserwując zmiany kilku ważnych indeksów i instrumentów, można się przekonać, że stopy zwrotu nie były jednak wcale takie słabe. Indeks S&P 500 w stosunku do końca 2022 r. wzrósł o niespełna 5,5 proc., a niemiecki DAX aż o 11,3 proc. Wartość WIG20 obniżyła się co prawda o 1,6 proc. w stosunku do końca 2022 r., jednak w ostatnich pięciu dniach indeks zaliczył solidny wzrost przy znacznie większych obrotach.

Wydaje się, że wynik ten może zostać jeszcze poprawiony. Do końca kwartału pozostaje jeden dzień sesyjny. Idąc dalej, PLN umocnił się w stosunku do USD o 2,3 proc. Słabość dolara amerykańskiego była widoczna od początku marca, ale w ostatnim tygodniu spadek jego wartości względem PLN wyraźnie przyspieszył. Od początku roku szczególnie mocno wyróżniała się kryptowaluta bitcoin, której wzrost o ponad 73 proc. może imponować i to pomimo negatywnych sygnałów płynących z jej otoczenia.

W perspektywie kolejnego kwartału ten powiew optymizmu na rynkach może dać jeszcze nadzieję na kontynuację wzrostu, o ile nie zmaterializują się nadal liczne ryzyka.