Wojciech Ryguła

Transformacja energetyczna

Napięcia okołorynkowe związane z większym lub mniejszym nasileniem informacji i komunikatów związanych z Zielonym Ładem, czyli transformacją dotyczącą osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. w całej UE, w tym i w Polsce, powodują wzrost zainteresowania tym tematem.

Pod dyktando stóp

Rynek potrzebuje jeszcze potwierdzenia kierunku, w którym podąży gospodarka, a moment na obniżkę stóp jeszcze nie nadszedł.

Rok dynamicznych zmian

Szybko zbliża się koniec ciekawego roku, który przyniósł dynamiczne zmiany zarówno na rynku długu, jak i rynku walutowym czy akcyjnym.

Walka z inflacją

Spread pomiędzy stopami polskimi i europejskimi wynosi już tylko 150 pkt baz. Nasze papiery skarbowe nie są już tak atrakcyjne dla zagranicy.

Perspektywa ratingu

W maju br. agencja Fitch określiła perspektywę ratingu dla USA jako negatywną, a w sierpniu br. obniżyła już ocenę do poziomu AA+ (najniższego od dziesięciu lat).

Wyczekiwanie ożywienia

Pytanie, czy obniżka krajowych stóp procentowych, poza medialnym wydźwiękiem, zapali iskrę i pozwoli na rozruch gospodarki.

Nastroje nieco lepsze

Pierwsze półrocze przyniosło lekką poprawę nastrojów: spada inflacja, niska jest stopa bezrobocia i spowolnienie spadku siły nabywczej.

Korelacja wskaźników

Prezentowane obficie różne wskaźniki makroekonomiczne dostarczają pokaźnej porcji danych, które w różny sposób mogą być ze sobą zestawiane i poddawane niekiedy swobodnej interpretacji.

Koszty finansowania

Ustabilizowanie stopy WIBOR wpływa na stopniową akceptację przez emitentów, jak i inwestorów bieżących warunków rynkowych.

Powiew wiosny

Aktywność na rynku kapitałowym nie maleje. W I kwartale, choć pozostał jeszcze jeden dzień sesyjny, można śmiało ocenić, iż zmienność cen odzwierciedlała ambiwalencję rynków.