Analiza poranna – Rynek zapomina o sektorze bankowym

Środowa sesja na Wall Street przyniosła spore, sięgające niespełna 2% w przypadku technologicznego Nasdaqa, wzrosty. Czwartkowy poranek przynosi utrzymanie dobrego sentymentu, a notowania kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy dalej pną się na północ. Ten na S&P500 dobija do 4070 pkt. Licząc od grudniowych dołków spółki technologiczne zyskały już blisko 20% i są na najwyższym poziomie od sierpnia 2022.

Publikacja: 30.03.2023 12:02

Analiza poranna – Rynek zapomina o sektorze bankowym

Foto: parkiet.com

Wzrosty na Starym Kontynencie sięgają już 1%, a niemiecki Dax zbliża się do szczytów powyżej 15600 pkt. Rynek powoli przestaje pamiętać o problemach sektora bankowego i skupia się na szansach na złagodzenie przekazu ze strony banków centralnych. Opublikowane dziś wstępne dane o inflacji w Hiszpanii za marzec okazały się zdecydowanie poniżej prognoz. Wzrost cen HICP spowolnił do 3.1% r/r z 6.0% r/r przed miesiącem przy oczekiwaniach rynkowych na poziomie 4.0% r/r.

Dziś w kalendarium uwagę należy jeszcze zwrócić na trzeci szacunek wzrostu gospodarczego w USA za IV kw. oraz cotygodniowe dane o liczbie nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych. Optymizm pozostaje jednak dość duży, a dane nie powinny nim zachwiać. Rynek liczy na to, że w maju Fed zakończy cykl podwyżek i otworzy drogę do obniżek w drugiej połowie roku. Z tego punktu widzenia ważny będzie jutrzejszy odczyt preferowanej przez Fed inflacji PCE za luty.

Inwestorzy wyraźnie ucieszyli się z publikacji lepszych od oczekiwań wyników H&M za I kw., które wskazują, że mimo wysokiej inflacji konsument pozostaje relatywnie silny. Kolejnym elementem kształtującym poziom głównych indeksów oprócz oczekiwań na zakończenie podwyżek stóp będzie ruszający niedługo sezon wyników spółek za I kw.

Oczekiwany przez rynek bliski szczyt stóp procentowych nie pomaga dolarowi, a kurs EURUSD ponownie podchodzi w okolice 1.09. Perspektywa zakończenia cyklu podwyżek stóp w USA może ciążyć obecnie amerykańskiej walucie. Zmienność jednak nie jest duża. Szczególnie na złotym, gdzie wciąż nic się nie dzieje. Notowania WTI stabilizują się powyżej 73 USD za baryłkę, a złoto w rejonie 1960 USD za uncję.

US500.f; D1

US500.f; D1

Foto: BM mBanku

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC