Poniedziałkowy handel na Starym Kontynencie rozpoczyna się od kosmetycznych wzrostów, a niemiecki Dax notowany jest w okolicy 15200 pkt. Opublikowane w piątek wstępne dane PMI z USA zaskoczyły po wyższej stronie i potwierdziły utrzymujące się na przyzwoitym poziomie momentum wzrostowe. Wskaźnik dla przemysłu wzrósł do 49.3 pkt. z 47.3 pkt. w lutym, a dla sektora usługowego do 53.8 pkt. z 50.6 pkt. przed miesiącem. Zaprezentowany dziś indeks Ifo obrazujący koniunkturę w Niemczech także dobrze wypadł i wzrósł do 93.3 pkt. z 91.1 pkt. w lutym i prognozowanych 91.0 pkt.
Widać brak wyraźnego kierunku na rynku. Ostatnie problemy sektora bankowego ograniczają jeszcze apetyt na ryzyko. Widmo kryzysu jeszcze wisi nad rynkiem. Z drugiej jednak strony banki centralne złagodziły nieco przekaz, co powinno wspierać byczo nastawionych inwestorów. W tym tygodniu zaplanowanych jest kilka wystąpień przedstawicieli Fed, którzy mogą odnieść się do ostatnich wydarzeń związanych z sektorem bankowym i wyrazić swoje podejście do dalszej ścieżki stóp procentowych. Neel Kashkari szef Minneapolis Fed powiedział, że problemy sektora bankowego zawieszają ryzyko recesji w USA. Podobne komentarze mogą zwiększać oczekiwania na przejście do obniżek stóp procentowych przez Fed jeszcze w tym roku. Sobotnie komentarze dotyczące umieszczenia rosyjskiej broni nuklearnej na Białorusi przeszły na rynkach finansowych bez większego echa.
Na rynku walutowym dolar próbuje odrabiać ostatnie straty, a kurs EURUSD schodzi w okolice 1.0750. Para USDJPY po ostatnich spadkach odbija ze wsparcia zlokalizowanego w rejonie 130 jenów za każdego dolara. Złoty cały czas pozostaje szczególnie stabilny, a notowania EURPLNa jak przyklejone przy 4.68. Para USDPLN w drugiej połowie tygodnia wzrosła do 4.35.
Odbicie amerykańskiej waluty spycha kurs złota poniżej 2000 USD za uncję, ale komentarze przedstawicieli Fed będą szczególnie istotne dla notowań żółtego metalu. Łagodzenie przekazu może dalej napędzać wzrosty. Notowania ropy nieznacznie odbiły, ale baryłka WTI pozostaje blisko minimów z końca 2021 roku, a baryłka wyceniana jest poniżej 70 USD.
US500.f; D1