Jednym z istotnych aspektów dzisiejszej sesji była publikacja szeregu danych makroekonomicznych ze strefy euro oraz USA. Inflacja w Eurlonadzie została zrewidowana nieznacznie w górę, co wobec szerszego trendu spadkowego nie miało jednak większego wpływu na dzisiejsze notowania w Europie. Nieco inaczej było w przypadku USA, gdzie poznaliśmy rewizję danych o PKB oraz dane o inflacji bazowej PCE w ujęciu kwartał do kwartału. Dane wypadły mieszanie, niemniej wyższy od oczekiwań odczyt PCE oraz mniejsza ilość wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wzmgły presję spadkową na Wall Street, kolejny raz oddalając szansę na szybki pivot Fed. Opublikowany wczoraj protokół FOMC z lutego wypadł umiarkowanie jastrzębio, członkowie Fed opowiadali się za dalszym zacieśnianiem polityki monetarnej a część członków Fed głosowała za 50 pb podwyżką, co może wskazywać że ilość jastrzębi może przeważyć na najbliższej decyzji Rezerwy Federalnej. Spekulacje wokół coraz bardziej stanowczego stanowiska FED oraz skorygowania ścieżki zacieśniania wywierają coraz większą presję na rynek, co w dłuższym terminie może obciążać nastroje rynkowe.

Absolutnym wygranym dzisiejszych notowań jest Nvidia, która choć odnotowała straty w ujęciu rocznym w niemal wszystkich segmentach działalności, zdołała pobić prognozy analityków i spodziewa się wzrostu popytu na wydajne układy graficzne, w związku z falą zainteresowania uczeniem maszynowym i generatywną AI. Spadek nastrojów obserwujemy wśród spółek z branży e-commerce gdzie słabsze prognozy wydane przez eBay obciążyły nastroje doprowadzając do wyprzedaży akcji Etsy oraz Amazonu. Amerykańskie spółki wciąż wydają się ostrożne w zakresie spodziewanej ‘siły konsumentów’ w 2023 roku.

Byki z głównego, polskiego parkietu ponownie wróciły na WIG20 windując cenę polskiego benchmarku z powrotem powyżej 1800 pkt i odwracając wczorajszy trend sprzedażowy. W efekcie WIG20 zyskuje dziś 1,56% a spółkami, które radziły dziś sobie najlepiej było JSW, Allegro i CCC. Spadkom oparł się również tracący wczoraj KGHM. Żaden z głównych europejskich indeksów nie zdołał dorównać dziś wzrostom WIGu, DAX zyskał 0,56%, CAC40 0,35%, a brytyjski FTSE osunął się o 0,17%. Od otwarcia notowań optymizm Wall Street wyraźnie słabnie, S&P500 zyskuje niespełna 0,1%, przy 0,2% wzrostach Nasdaq i 0,15% spadku Dow Jones. Inwestorom wciąż ciąży perspektywa dłuższego cyklu podwyżek Fed, dla którego priorytetową kwestią pozostaje stabilizacja cen.

Eryk Szmyd Analityk rynków finansowych XTB