Analiza poranna – W oczekiwaniu na najważniejsze wydarzenia

Poniedziałkowa sesja na Wall Street przyniosła spadki przekraczające 1% w przypadku S&P500, a same spółki technologiczne potaniały dwukrotnie mocniej.

Publikacja: 31.01.2023 11:47

Analiza poranna – W oczekiwaniu na najważniejsze wydarzenia

Foto: parkiet.com

Wtorkowy poranek nie przynosi stabilizacji nastrojów, a notowania kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy dalej osuwają się na południe. Ten na S&P 500 zmierza w kierunku 4000 pkt. Od lekkiej przeceny rozpoczyna się również sesja na Starym Kontynencie, a niemiecki Dax spada w kierunku 15000 pkt. Spadki te należy rozpatrywać w świetle niewielkiej korekty po silnym odbiciu w trakcie stycznia. Przed nami jednak bardzo ekscytujący tydzień i wydarzenia, które mogą wymazać zachowanie rynków z pierwszej połowy tygodnia. Do nich oczywiście należy jutrzejsza decyzja i komunikat po posiedzeniu Fed oraz szereg wyników amerykańskich spółek. Dziś poznamy raporty Exxon Mobil, Caterpillara, GM, McDonald`s oraz Snapa.

W dzisiejszym kalendarium makroekonomicznym uwagę należy jeszcze zwrócić na regionalny indeks koniunktury gospodarczej w rejonie Chicago oraz wskaźnik zaufania konsumentów Conference Board. Będą one obrazować, w jakiej kondycji jest sektor przemysłowy oraz konsument w USA na początku 2023 roku.

Na rynku walutowym wzrost awersji do ryzyka umacnia dolara, a para EURUSD spada w kierunku 1.08. Pod jeszcze mocniejszą presją znajdują się waluty surowcowe. Para AUDUSD dobija do 0.70, a NZDUSD w kierunku 0.64. Skala przeceny eurodolara przed czwartkowym posiedzeniem EBC może być ograniczona. W tym przypadku spodziewany jest ruch w górę o 50 punktów bazowych, a daleko jest do końca cyklu podwyżek. Na rynku USDJPY notowania cały czas pozostają blisko 130. O silniejszą przecenę jena może być trudno, gdy coraz większa część obserwatorów spodziewa się zaostrzenia polityki przez Bank Japonii przez wyższą inflację.

Notowania ropy spadają na trzytygodniowe minima, a baryłka WTI zbliża się do 76 dolarów. Podobnie sporej przecenie poddawane jest także złoto, które schodzi do poziomu 1900 USD za uncję. W tym przypadku jednak potencjalne złagodzenie retoryki przez bankierów centralnych może dodać ponownie paliwa do wzrostów.

US500.f; D1

US500.f; D1

Foto: BM mBanku

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC