Opublikowany wczoraj wskaźnik nastrojów konsumentów w USA Conference Board wzrósł mocniej od oczekiwań rynkowych i wyniósł 103.2 pkt. wobec 95.3 pkt. odnotowanych w lipcu i mediany prognoz rynkowych na poziomie 97.9 pkt. Wraca tym samym paradoks, że im lepsze dane dla rynków tym gorzej dla Wall Street, szczególnie po jastrzębim odbiorze wystąpienia Powella w Jackson Hole. Wspierają one bowiem dalsze restrykcyjne działania ze strony amerykańskiej Rezerwy Federalnej w celu tłumienia inflacji. Najważniejsze dane tygodnia są jeszcze przed nami. Jutro opublikowany zostanie cały szereg wskaźników koniunktury gospodarczej PMI oraz dane ISM z USA, a w piątek poznamy raport NFP. Dziś jego przedsmak pod postacią danych ADP, wobec których rynek spodziewa się wzrostu zatrudnienia o 290 tys. Sytuacja gospodarcza zmienia się na tyle dynamicznie, że trudno być przekonanym wobec przyszłych decyzji bankierów centralnych, co generuje podwyższona zmienność na rynkach.
Początek środowej sesji na Starym Kontynencie przynosi poprawę nastrojów, w czym pomagają słabsze od prognoz dane o sierpniowej inflacji z Francji, które mogą zmniejszać presję na EBC i zacieśnienie polityki monetarnej. O godzinie 11:00 opublikowane zostaną dane ze strefy euro, wobec których rynek spodziewa się przyspieszenia inflacji HICP do 9.0% r/r z 8.9% r/r odnotowanych przed miesiącem.
Na rynku surowcowym ropa powraca do spadków, a baryłka WTI osuwa się w kierunku 90 USD. Od miesiąca rynek pozostaje w blisko 10 dolarowej konsolidacji i obecnie jest dokładnie pośrodku niej. Dziś tradycyjnie poznamy cotygodniowe dane o zapasach ropy w USA. Wczorajszy raport API wskazał na lekki wzrost stanów magazynowych ropy, podczas gdy oczekiwania sugerowały spadek. Notowania złota dalej osuwają się na południe i spadają poniżej 1720 USD za uncję.
Dolar lekko koryguje się po ostatnich wzrostach, a eurodolar pozostaje powyżej parytetu. W gronie G10 najsilniejsze są waluty antypodów. Opublikowane dziś znacząco wyższe od oczekiwań dane o inflacji w Polsce pozostały bez wpływu na złotego. Dynamika cen nieoczekiwanie wzrosła w sierpniu do 16.1% r/r z 15.6% r/r w lipcu i oczekiwanego przez rynek spadku do 15.4% r/r.
US500.f; D1