Spółki technologiczne znów na celowniku sprzedających
Lukas Cinikas BM BNP Paribas Bank Polska
Po poniedziałkowym, mocnym odbiciu nastrojów na krajowym rynku akcji wczorajsza sesja upłynęła pod znakiem realizacji zysków przez inwestorów obecnych nad Wisłą. Powyższe wpisywało się w nastroje panujące na bazowych rynkach Europy Zachodniej, które traciły na tle m.in. gorszych od oczekiwań odczytów indeksów PMI dla strefy euro. Krajowy indeks blue chipów (WIG20) po raz kolejny zbliżył się w okolicę lutowych dołków z strefy 1800 punktów. Wśród największych spółek jedynie akcje Orange Polska oraz JSW zanotowały dodatnie stopy zwrotu. Z kolei ponad 5% spadki zanotowały walory Allegro.eu kierując się w stronę historycznie najniższych poziomów z okolic 20,6 zł
Sesja w Stanach Zjednoczonych przebiegała pod dyktando strony podażowej rynku. Wyprzedaż dotknęła głównie spółki technologiczne, o czym świadczy zachowanie Nasdaq Composite Index, który stracił 2,35%. Punktem zapalnym wyprzedaży było min. zachowanie akcji spółki Snap Inc, które spadły podczas wczorajszej sesji o ponad 40%. Było to pokłosie wcześniejszego oświadczenia spółki, która poinformowała o tym, że otoczenie makroekonomiczne pogarsza się mocniej i szybciej niż wcześniej oczekiwano. W rezultacie, spółka zaraportuje w II kwartale 2022 roku przychody i skorygowaną EBITDA poniżej dolnej granicy zakresu prognoz. CEO Snap Inc poinformował również, że istotnie zwolni tempo zwiększania zatrudnienia. Na plusie sesję zakończyły jedynie podmioty z defensywnych sektorów takich jak min. health-care, czy branża dóbr konsumpcyjnych, co wsparło z kolei zachowanie szerokiego indeksu - S&P500,, który ostatecznie zanotował spadek o 0,81%.
Pomimo słabej sesji w Stanach Zjednoczonych, na rynkach akcji w godzinach porannych utrzymują się w pozytywne nastroje. Kontrakty terminowe na DAX i S&P500 są kwotowane na dodatnich poziomach, co powinno wspierać pierwszą fazę handlu na GPW w Warszawie. Istotny wpływ na sentyment na rynku akcji może mieć publikowany w dziś o 20:00 czasu polskiego zapis dyskusji, która miała miejsce podczas majowego posiedzenia FOMC, czyli tzw. „minutki”. Mogą one rzucić światło dzienne na to jak członkowie ww. organu postrzegają kwestię inflacji oraz min. aktualne tempo zacieśniania polityki pieniężnej.
Sygnały ochłodzenia w amerykańskiej gospodarce
Kamil Cisowski, DI Xelion