Wzrosty krajowych indeksów korespondowały z trendem obowiązującym na zagranicznych rynkach akcji. Na większości europejskich giełdach od samego początku sesji zdecydowanie więcej do powiedzenia mieli kupujący, co przełożyło się na solidne zwyżki głównych indeksów. Większą ochotę do kupowania akcji wykazali inwestorzy handlujący na rynkach w naszym regionie, co wyraźnie wskazuje na wzrost zainteresowania inwestorów ryzykownymi aktywami. Główny indeks budapesztańskiego parkietu poszybował w górę nawet o ponad 4 proc. Do zakupów przekonały inwestorów nadzieja na zakończenie korekty na amerykańskim rynku akcji, którą umocniło poniedziałkowe odbicie indeksów za oceanem, oraz perspektywa zakończenia lockdownów w Chinach. Co więcej, pojawiły się również sygnały, że chińskie władze będą chciały wesprzeć mocno osłabioną gospodarkę.

Pozytywne nastroje inwestorów znalazły odbicie w notowaniach większości dużych spółek z indeksu WIG20, które niemal w komplecie zakończyły sesję na plusie. Motorem odbicia indeksów były przede wszystkim efektownie drożejące akcje PZU i banków. Kroku dotrzymywało im PGE zyskując już ponad 7 proc. Dobra, tegoroczna passa notowań energetycznej spółki sprawiła, że jej kurs ustanowił nowy tegoroczny szczyt. Od początku 2022 roku jej papiery zdrożały już o prawie 30 proc. Lepszym wynikiem może się pochwalić tylko JSW. Na celowniku kupujących znalazły się też papiery PKN Orlen, co pozwoliło na odrobienie strat z fatalnej końcówki minionego tygodnia. Wyraźnie tyle, choć wciąż na plusie, tym razem został KGHM, który w końcu przedstawił rekomendację dotyczącą tegorocznej dywidendy, ale zachowawcza propozycja zarządu (3 zł na akcję) nie wyglądała specjalnie zachęcająco. poprawy nastrojów nie skorzystali natomiast posiadacze papierów Allegro i CD Projektu, które zanotowały solidne spadki.

Kupujący mieli również więcej do powiedzenia w segmencie mniejszych firm, w efekcie na szerokim rynku zdecydowaną przewagę miały drożejące spółki. Pozytywnie wyróżniały się średnie spółki z indeksu mWIG40, gdzie zwyżkom przewodziły walory Kruka, zyskując ponad 8 proc.