City Index: Niewielkie spadki na otwarcie w Europie

O godzinie 7:59 City Index kwotuje wyższe otwarcie we Frankfurcie i w Londynie.

Publikacja: 17.03.2009 08:12

UK100 CFD (odpowiednik FTSE100) kwotowany jest na poziomie 3853 o 0,28% niżej niż jego zamknięcie w środę na poziomie 3864 .

GERMANY30 CFD (odpowiednik DAX) kwotowany jest na poziomie 4029 o 0,39 % niżej niż jego zamknięcie w środę na poziomie 4045 .

Indeksy w USA zachowały się klasycznie, jak na strefę oporu przystało. Przez większość sesji, w której utrzymywały się znaczne wzrosty, inwestorzy zaczęli sprzedawać akcje. Efektem jest świeca, która potwierdza ważność oporu.

Inwestorów nastawionych na spadek cen ucieszył przebieg sesji i zauważalne było otwieranie krótkich pozycji w jej drugiej części. Niedźwiedzie mają nadzieję, iż korekta może mieć się ku końcowi. Niestety zakładając przewrotność rynku, szykuje on niespodzianki i nie pozwoli łatwo wygenerować zysków, ale faktem jest, iż inwestorzy z długimi pozycjami powinni zwiększyć ostrożność. Zwracają uwagę bardzo duże obroty, znacznie większe niż na poprzednich sesjach oraz nadal dobra kondycja spółek sektora finansowego. Te w USA odbiły od dołka prawie 40%. Cena Citigroup to już 2,33$ (w zeszłym tygodniu kwotowany poniżej 1$), Bank of America zamknięcie - 6,18$, max 6,92$.

Z pierwszych niespodzianek dla inwestorów grających na spadek jest kolejny znaczny wzrost indeksów w Azji. Tutaj znowu głównie za sprawą spółek finansowych indeksy kontynuowały wzrosty. Działy analiz banków i firm brokerskich - zasadnie - wskazują na znaczenie poziomu 7000 punktów na Nikkei jako bardzo silnego dna. Przebicie tego poziomu będzie sygnałem powrotu do długoterminowego trendu dominującego.

Inwestorzy na rynkach akcji zastanawiają się, czy najgorsze mamy już za sobą. Możliwe, iż dla sektora finansowego w zeszłym tygodniu ustanowione zostało twarde dno. Niestety dla szerokiego rynku oznacza to jedynie, iż te banki, które pozostały przeżyją recesję i nie będą potrzebować dodatkowego kapitału. Są i pozostaną w trudnej sytuacji, na krawędzi. Droga do zwiększenia akcji kredytowej dla klientów korporacyjnych i detalicznych jest więc jeszcze daleka. Stymulować spadki w kolejnej fali spadków mogą natomiast pozostałe sektory gospodarki wrażliwe na spadek konsumpcji i wzrost bezrobocia.

Potwierdzają to doniesienia ze spółek, które zawsze pozytywnie odczuwają przypływ inwestycji czy wzrost produkcji w sektorach budowlanym, czy samochodowym. Rio Tinto, największy producent w branży metali nieżelaznych poinformował - pomimo wzrostów cen metali w tym roku - o znacznych zapasach i słabym popycie przez cały 2009 rok. Branża metali nieżelaznych operuje na bazie kontraktów długoterminowych, więc nie są to tylko przypuszczenia. Macquarie Bank obniżył cenę docelową dla miedzi na rok 2010 wskazując, iż jedyną nadzieją jest popyt z Chin, które nie są w stanie ocalić świata. Xtrata zmniejszy zatrudnienia o 5000 osób, z uwagi na słabość części węglowej.

Informacje, którymi dzisiaj będzie się interesował rynek:

- Prezydent Narodowego Banku Szwajcarii wypowiedział się, iż może znowu zainterweniować w przypadku kolejnego wzrostu wartości franka (Financial Times),

- wzrosty cen miedzi w Chinach do najwyższego poziomu od listopada (Reuters),

- prognozowany wzrost transakcji fuzji i przejęć z uwagi na niskie wyceny spółek oraz relatywnie wysokie poziomy gotówki w spółkach o relatywnie lepszej kondycji (Marketwatch),

- rynek oczekuje ogłoszenia kolejnych planów pomocowych w USA (Bloomberg).

Łukasz Wardyn, City Index Oddział w Polsce

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC