Zarówno DJIA jak i S&P 500 znajdują się w okolicy istotnych poziomów. Zbliżają się do linii długoterminowego trendu spadkowego, jak również do linii 50% zniesienia rozpoczętej w 2007 fali spadkowej. Trwałe pokonanie tych poziomów otwiera drogę do dalszych wzrostów.
Jednak uwzględniając także niepewną sytuację na eurodolarze widać, że wspomniane poziomy będą stanowiły bardzo silny opór. Negatywnie na rynek oddziaływał spadek ceny ropy naftowej pod wpływem obaw o przyszły popyt na ten surowiec. Wsparciem dla rynku był natomiast spadek liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych do poziomu 502 tys. Odczyt ten świadczy o stopniowej poprawie sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Wsparciem dla spółek technologicznych okazała się lepsza od oczekiwań publikacja wyniku kwartalnego spółki Applied Materials (-3,25%).
Dzisiejszą sesję giełdy azjatyckie zakończyły w większości na minusach. Jedynie giełdzie chińskiej udało się utrzymać wzrosty. Tokijski indeks Nikkei 225 spadł o 0,35%, ciągnięty w dół przez spółki hutnicze pod wpływem spadku cen metali nieżelaznych. Giełda w Szanghaju wzrosła natomiast o 0,46%.
Dzisiejszą sesję parkiety europejskie rozpoczęły w mieszanych nastrojach. Pozytywnie na rynek wpłynęła informacja o gotowości spółek British Airways oraz Iberia do połączenia się. Indeksy europejskie ciągną jednak w dół walory banków. Rano poznaliśmy dynamikę niemieckiego PKB, która wyniosła w trzecim kwartale 0,7% k/k, podczas gdy rynek oczekiwał wyniku na poziomie 0,8% k/k, w związku z czym nie wywarła on większego wpływu na rynek.
Sporządził:Michał FroncDepartament Analiz[link=http://www.tms.pl]DM TMS Brokers S.A.[/link]