Nikkei bez większych zmian

Tokijski indeks Nikkei zakończył środową sesję na poziomie zbliżonym do wtorkowego zamknięcia. Zwyżki akcji producentów maszyn, wsparte przez informacje o wyższym od oczekiwań poziomie zamówień, zrównoważyły spadki akcji koncernu Toyota Motor.

Publikacja: 10.03.2010 08:54

Indeks Nikkei 225 stracił na zamknięciu 0,04 procent, zniżkując do 10.563,92 punktu.

[link=http://www.parkiet.com/artykul/7,905479.html]W czasie dzisiejszej sesji inwestorzy poznali dane dotyczące eksportu oraz importu Chin[/link]. Okazały się one lepsze od prognoz. Eksport Państwa Środka wzrósł w lutym o 45,7 proc. rdr, import zaś zanotował zwyżkę o 44,7 proc. rdr. Chiński Shanghai Composite Index spadł na zamknięciu o 0,7 proc. i wyniósł 3.048,93 pkt.

Wtorkowa sesja na amerykańskiej giełdzie była pod znakiem umiarkowanych wzrostów, a inwestorzy świętowali pierwszą rocznicę obecnej hossy, która rozpoczęła się w marcu zeszłego roku po długich miesiącach ostrego krachu na światowych giełdach. Zdaniem analityków, obecny trend wzrostowy może utrzymać się jeszcze przynajmniej przez pół roku.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,11 proc. do 10.564,38 pkt.

Nasdaq Comp. zwyżkował o 0,36 proc., do 2.340,68 pkt.

Indeks S&P wzrósł o 0,17 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.140,44 pkt.

Równo rok temu indeks Dow Jones znajdował się na poziomie 6.547 punktów.

Od marca 2009 roku do dzisiaj Dow Jones zyskał 59 proc., S&P 67 proc., a indeks Nasdaq zyskał ponad 80 proc.

Spośród spółek wchodzących w skład indeksu Dow Jones przez ostatni rok najmocniej wzrósł kurs akcji Bank of America (346 proc.), American Express (273 proc.) oraz JP Morgan (168 proc.).

Alec Young, strateg rynków akcji z agencji ratingowej Standard & Poor's zachęca do kupowania akcji spółek informatycznych, ale wyróżnia dodatkowo firmy przemysłowe, które mają ogromny potencjał dopoprawy zysków.

Radzi też trzymanie się z daleka od spółek tzw. defensywnych, czyli telekomów, użyteczności publicznej i firm produkujących dobra konsumenckie. Nie mają one bowiem większych szans na wyraźną poprawę wyników w warunkach ożywienia gospodarczego.

Bob Parker, wiceprezes Credit Suisse Asset Management, uważa, że kolejne sześć miesięcy powinno przynieść dalsze wzrosty na giełdach, ponieważ w gospodarce światowej będzie nadal widoczna poprawa, a zyski korporacji będą dalej rosły.

- Wyniki spółek były bardzo dobre w czwartym kwartale. Dalsza poprawa jest możliwa w pierwszym kwartale tego roku. Dalsze wzrosty na giełdach będzie wspierał również fakt, że inwestorzy wciąż jeszcze generalnie utrzymują defensywnie nastawienie - dodał.

Na sesji we wtorek wyróżniały się akcje firmy ubezpieczeniowej Aetna, gdyż analitycy Bank of America/Merrill Lynch podnieśli dla nich rekomendację do "neutralnie" z "poniżej rynku".

Traciły akcje Energy Conversion Devices po tym, jak JPMorgan obniżył rekomendację dla tej spółki.

W dół szły akcje właściciela sieci sklepów spożywczych Casey's General Stores, po tym jak spółka zaraportowała gorsze od oczekiwań wyniki kwartalne.

Dwa koncerny farmaceutyczne Merck i Sanofi Aventis zdecydowały o utworzeniu wspólnego przedsięwzięcia w celu rozwoju produktów przeznaczonych do ochrony zdrowia dla zwierząt.

Investors Business Daily oraz TechnoMetrica Institute of Policy and Politics poinformowały, że wskaźnik optymizmu w gospodarce IBD/TIPP spadł w marcu do 45,4 pkt wobec 46,8 pkt przed miesiącem.

Z kolei Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB) podała, że w lutym 2010 roku wskaźnik optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców spadł do 88,0 pkt z 89,3 pkt w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się wzrostu wskaźnika do 90,0 pkt.

Gorszej sytuacji w amerykańskiej gospodarce spodziewa się 9 proc. ankietowanych. Spada liczba firm, które oceniają obecny czas jako dobry moment do rozwoju. W lutym 2010 taką opinię wyrażało 4 proc. firm wobec 5 proc. w styczniu.

Giełda
GPW w scenariuszu optymistycznym
Giełda
Inwestorzy na GPW w końcu mają powody do optymizmu
Giełda
Byki znów atakują. WIG20 walczy o 2300 pkt
Giełda
Czekając na Trumpa
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Giełda
Bez niespodzianki
Giełda
Dobre otoczenie dla gigantów bankowych