Tempo wzrostów trzymały również mniejsze firmy. Indeksy mWIG40 i sWIG80 wzrosły o odpowiednio 1,44 proc. i 0,31 proc.
Udana sesja na GPW była przede wszystkim pokłosiem dobrych danych z ostatnich dni. Podczas świątecznej przerwy, gdy krajowi inwestorzy mogli sobie pozwolić na odpoczynek, na światowych rynkach sporo się działo. W piątek poznaliśmy marcowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Z jednej strony stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 9,7 proc. i okazała się zgodna z oczekiwaniami ekonomistów, z drugiej średnia płaca godzinowa skurczyła się o 0,1 proc. względem poprzedniego miesiąca. Tym samym inwestorom udało się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: otrzymać znak uspokojenia w gospodarce bez dodatkowego wzmacniania obaw inflacyjnych.
Dobre informacje ze światowej gospodarki przyniósł również poniedziałek. W górę odbił się amerykański ISM dla sektora usług. Tym samym wskaźnik znalazł się najwyżej od połowy 2006 roku, co jest bardzo dobrym znakiem dla rynku akcji i potwierdzeniem, że niedawne zwyżki cen akcji nie były jedynie budowaniem zamków na piasku. W najbliższym czasie warto obserwować, czy tę tendencję potwierdzą też europejskie wskaźniki wyprzedzające. Wskazówek w tym zakresie dostarczy między innymi PMI sektora usług dla strefy euro, którego wartość inwestorzy poznająw środę.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że optymizmem powiało z rynku nieruchomości za oceanem. Indeks podpisanych umów kupna domów zwiększył się aż o 8 proc., co zaskoczyło większość analityków. Wygląda na to, że kula u nogi amerykańskiej gospodarki, jaką był ten rynek, powoli przestaje ciążyć.
Wtorek był również dniem piątej z rzędu podwyżki stóp procentowych w Australii. Ten fakt, powinien skłonić inwestorów do refleksji nad ewentualnymi konsekwencjami zaostrzania polityki monetarnej w innych krajach, w tym w szczególności w Chinach. W tej kwestii ścierają się tradycyjnie dwie opinie. Cześć analityków jest zdania, że rola Chin jest obecnie tak duża, że spowolnienie gospodarki Państwa Środka będzie oznaczało koniec świata dla rynków finansowych.