Należy go uznać za zgodny z oczekiwaniami lub lekko powyżej tych oczekiwań, co świadczy o uspokojeniu sytuacji na rynkach finansowych po zeszłotygodniowych spadkach.
Rynki ciągle analizują znaczenie pakietu pomocowego uchwalonego przez liderów UE w ostatni weekend. Przede wszystkim wydaje się, że wielkość planowanego funduszu jest wyolbrzymiona, o czym świadczy porównanie z niedawnym kryzysem finansowym w USA. Banki europejskie mają w portfelach greckie obligacje warte 63 mld euro, podczas gdy straty amerykańskich instytucji finansowych wyniosły około 2 biliony dolarów.
Co jest niezmiernie ważne, to to, że Grecja jako jedyna jest krajem strefy euro, który ma wysoki zarówno dług, jak i bieżący deficyt publiczny. Dla porównania Hiszpania nawet gdyby musiała pokryć straty swoich kas oszczędnościowych (które, jak się sądzi, mają problemy z bilansami) w wysokości 100 mld euro, to i tak dług publiczny będzie miała niższy niż Niemcy.Do tego można dodać, że wycena europejskich spółek jest niska (wskaźnik C/Z dla indeksu Stoxx Euro 600 w oparciu o prognozy zysków na 2011 rok wynosi tylko 9).
Jednocześnie dane makroekonomiczne spływające w ostatnich dniach są więcej niż optymistyczne. Najważniejsze dla nas są zamówienia w przemyśle niemieckim, które urosły 5 proc. miesiąc do miesiąca oraz produkcja przemysłowa (4 proc. m/m). W Polsce wart odnotowania jest spadek bezrobocia, który mimo że był oczekiwany i sezonowo uzasadniony, to wskazuje na poprawę na rynku pracy szybszą niż w okresie recesji 2001-2002. Wzrost liczby zatrudnionych był porównywalny z latami 2007-2008.
Dodatkowo naszej gospodarce sprzyja ostatnie osłabienie złotego, które korzystnie wpływa na konkurencyjność eksporterów.Warto tutaj jednak dodać, że działania pomocowe, o których mówimy, mają docelowo charakter proinflacyjny. Właściwą tego ocenę widać było w wycenie euro (niewielki wzrost) a przede wszystkim złota, które ustanowiło nowe historyczne rekordy. Proinflacyjne otoczenie makroekonomiczne korzystnie jednak wpływa również na wycenę akcji, które również są "twardym" aktywem.