WIG20 zyskiwał na otwarciu poniedziałkowej sesji 0,2 proc. W Warszawie utrzymuje się zatem przewaga pozytywnych nastrojów. Na plusie poniedziałkowe notowania zakończyła też większość giełd azjatyckich. Szczególnie mocno, bo po ponad 2,5 proc., rosły giełdy w Szanghaju i Hongkongu. Koreański Kospi zakończył dzień na 0,3-proc. plusie. Na minimalnym minusie zamknął się zaś tokijski Nikkei225.

Stosunkowo ubogi jest dzisiejszy kalendarz publikacji danych makroekonomicznych. Z ciekawszych poznamy m.in. dane o handlu zagranicznym i bilansie płatniczym strefy euro we wrześniu oraz o napływie kapitałów do USA we wrześniu. Prognozy przewidują, że saldo rachunku bieżącego strefy euro wyniosło 18 mld euro. Miesiąc wcześniej dane niewyrównane sezonowo mówiły o 12 mld euro nadwyżki, a po wyrównaniu nadwyżka sięgnęła 17,4 mld euro. W wypadku bilansu handlu zagranicznego eksperci oczekują, że nadwyżka sięgnęła 10 mld euro dla danych niewyrównanych sezonowo i 14 mld euro po uwzględnieniu czynników sezonowych (w sierpniu było to odpowiednio 7,1 mld euro i 12,3 mld euro). Także na dziś zaplanowano parę wystąpień publicznych przedstawicieli Fed.

Ciekawsze powinny być kolejne dni tego tygodnia. Jutro poznamy listopadowy odczyt indeksu Instytutu ZEW, który obrazuje nastroje analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej Niemiec. Na środę zaplanowano wystąpienie szefa Fed Bena Bernanke, publikację protokołów z ostatnich posiedzeń Federalnego Komitetu ds. Otwartego Rynku (FOMC) i Banku Anglii oraz publikację raportów o sprzedaży detalicznej, inflacji konsumenckiej i sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA. Wydarzeniem czwartku będzie publikacja wstępnych odczytów indeksów PMI dla Chin, Francji, Niemiec, strefy euro i USA. W czwartek poznamy również indeks Fed z Filadelfii oraz cotygodniowe dane o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Na piątek zaplanowano zaś wystąpienie szefa ECB Mario Draghiego oraz publikację indeksu Ifo.