Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dariusz Nawrot, starszy analityk rynków kapitałowych, MetLife TFI
Polski rynek akcji mimo oznak pewnej poprawy w drugiej połowie marca w dalszym ciągu wypada stosunkowo słabo na tle większości giełd europejskich, włączając w to mocne ostatnio Węgry i Czechy. To pokazuje, że zagraniczny kapitał (odpowiadający za ponad połowę wartości obrotów polskimi akcjami) na razie omija nasz rynek, mimo relatywnie dobrych danych makroekonomicznych w Polsce (rosnąca liczba nowych miejsc pracy, wysokie odczyty indeksów aktywności gospodarczej – PMI). Oczywiście można wymienić czynniki, które nie zachęcają do bardziej zdecydowanego kupna akcji dużych spółek, jak choćby wciąż niezamkniętą kwestię rozwiązań prawnych dla posiadaczy kredytów we frankach. Nie należy jednak zapominać, że w przeszłości kursy akcji banków rozpoczynały wyraźne trendy wzrostowe zaraz po ostatniej obniżce stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Czy stare giełdowe powiedzenie, że „niedźwiedzie skaczą z okna, a byki wchodzą po schodach”, wciąż ma zastosowanie?
Co prawda WIG20 zakończył piątkową sesję na minusie, ale cały tydzień i tak można zapisać do udanych. Prawdziwe emocje dopiero jednak są przed nami.
Spadkowy początek dnia na GPW i na innych europejskich giełdach. Inspiracji do handlu nie dostarczą dzisiaj Amerykanie, którzy mają dzień wolny.
Zakończyło się I półrocze, które ostatecznie okazało się bardzo dobre dla graczy, głównie inwestujących w akcje i to pomimo zawirowań celnych z początku kwietnia.
Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek, decydując się podczas lipcowego posiedzenia na obniżkę stóp procentowych.
Indeks polskich dużych spółek wreszcie wybił się z dziesięciotygodniowej konsolidacji i finiszował na najwyższym poziomie w tym roku. WIG ustanowił kolejny raz rekord.