Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Piotr Miliński, analityk, NWAI DM
Większość członków FOMC wyraziła przekonanie, że podwyżka stóp na czerwcowym posiedzeniu jest jak najbardziej pożądana. Warunkiem jest utrzymanie pozytywnych trendów na rynku pracy, dobry wzrost gospodarczy i zmierzanie inflacji ku celowi. Biorąc pod uwagę dobre dane makroekonomiczne oraz odbicie na rynku ropy naftowej, należy uznać, że czerwcowa podwyżka stała się dużo bardziej prawdopodobna.
Nic więc dziwnego, że w środowy wieczór byliśmy świadkami szybkiego wzrostu rentowności krótkoterminowych amerykańskich obligacji skarbowych. Krzywa dochodowości uległa bardzo silnemu spłaszczeniu, właśnie za sprawą zmian na krótkim końcu. Równocześnie umocnił się dolar, schodząc poniżej poziomu 1,12 za euro.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Sesja wtorkowa na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się zwyżkami najważniejszych indeksów.
Tym razem to największe spółki błyszczały na GPW. WIG20 zyskał we wtorek 0,9 proc. i znów zbliżył się do szczytów hossy.
Europejskie indeksy pozostają dziś w lekkim zawieszeniu. Najlepszy sentyment widać na niemieckim rynku, gdzie DAX zyskuje lekko ponad 0,5%. Nieco słabiej radzi sobie FTSE 100 oraz CAC40, gdzie wzrosty sięgają ok. 0,4%. Spadki notuje za to szwajcarski indeks SMI, który traci prawie 0,2%.
Poprawa nastrojów na GPW. Temat ceł na razie znów zszedł na dalszy plan na czym korzystają największe spółki naszego rynku.
W tym tygodniu w środę przypadał dzień, w którym miało wygasnąć 90 dniowe wstrzymanie się z cłami wzajemnymi Stanów Zjednoczonych.
Początek tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniósł nieznaczny spadek głównego indeksu, WIG20, o 0,11%, do poziomu 2861 pkt. mWIG40 podbił o 0,17%, podczas gdy sWIG80 zanotował lekką korektę o 0,67%. Obroty na szerokim rynku wyniosły niecałe 1,2 mld złotych.