Na warszawskim parkiecie miała miejsce wielka mobilizacja inwestorów. Nałożyły się na to trzy ważne wydarzenia: reklasyfikacja GPW do grona rynków rozwiniętych według metodologii FTSE Russell, awans największych ośmiu polskich spółek do indeksu Stoxx Europe 600, a także wygasanie wrześniowej serii kontraktów terminowych. Taki układ kalendarza oznaczał dużo większe zainteresowanie polskim rynkiem inwestorów z zagranicy, co zapewniło dużo większe niż zwykle obroty i podwyższoną zmienność krajowych indeksów.
Na prawdziwe emocje trzeba jednak było czekać do ostatniej godziny piątkowego handlu. Przetasowania w portfelach funduszy wypadły niestety na niekorzyść krajowych indeksów. WIG20 finiszował minimalnie pod kreską, choć przez niemal całą sesję notowany był na plusie. Większe wrażenie niż wynik sesji robią obroty. W trakcie całej sesji właściciela zmieniły akcje o wartości ponad 5 mld zł. Ten rekordowy wynik to w dużej mierze zasługa potężnego skoku obrotów na fixingu.
Nastroje na zagranicznych giełdach były mocno zróżnicowane. O ile na zachodnioeuropejskich rynkach akcji główne indeksy notowały zwyżki, o tyle na giełdach z naszego regionu więcej do powiedzenia mieli sprzedający.
Wśród spółek z WIG20 największym wzięciem cieszyły się walory KGHM, czemu mocno sprzyjało odbicie cen miedzi. Kupujący byli też aktywni na papierach CD Projektu, PKN Orlen i LPP. Nie bez znaczenia był zapewne fakt, że wszystkie wymienione spółki awansowały do indeksu Stoxx Europe 600. Mimo wzrostowego początku sesji sprzedający pojawili się na akcjach banków, ściągając ich notowania pod kreskę. Chętnie pozbywano się też spółek energetycznych.