Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 31.01.2020 05:00 Publikacja: 31.01.2020 05:00
Krzysztof Ojczyk starszy analityk, Noble Securities
Foto: materiały prasowe
W tym układzie korekta powinna trafić w określoną przez falę czwartą strefę 1030–1075 pkt, do czego – licząc od lokalnego minimum 1094 pkt z pierwszej połowy bieżącego tygodnia – brakuje jeszcze przeceny w granicach 2–6 proc. Natomiast jeśli chodzi o krajowy rynek największych spółek, to wzrost globalnej niepewności zastał go w zupełnie innym miejscu. Jeśli oczekiwane zachowanie MSCI EM Index przełożyłoby się wprost na WIG20, to doszłoby tu do testu dotychczasowego dołka bessy 2034 pkt z grudnia ub.r. Ewentualne wyjście na nowe minima okazałoby się jednak nietrwałe, a tego typu układ mógłby przyciągnąć uwagę większego kapitału na rynek, który w ostatnich miesiącach wyraźnie odstawał od pozostałych emerging markets. Być może zresztą taki proces relatywnego wzmocnienia już się rozpoczyna, bo przykładowo indeksowi WIG20 nominowanemu w USD w pierwszej fazie wczorajszej sesji brakowało do grudniowego minimum zaledwie 0,8 proc, po czym do końca dnia segment największych spółek zachowywał się już lepiej niż rynki bazowe.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Dzisiejsza sesja przemija głównie pod znakiem danych makroekonomicznych, które spowodowały wyraźniejsze ruchy na głównych indeksach.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Finałowa sesja kwietnia na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie skończyła się mocnymi spadkami najważniejszych indeksów. WIG20 stracił 2,60 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG oddał 2,08 procent.
Środa na GPW przyniosła schłodzenie nastrojów. W centrum uwagi inwestorów były banki, CCC oraz XTB.
Środową sesję WIG20 zakończył 2,6 proc. na minusie. Jego ciężarem okazały się głównie banki oraz walory firmy CCC.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Spadki na GPW nabrały rozpędu. Na dwie godziny przed końcem notowań WIG20 spadał prawie 3 proc.
Indeksy na warszawskiej giełdzie świecą dzisiaj na czerwono. Inwestorzy rozgrywają przede wszystkim wyniki finansowe spółek.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas