Nastroje przed sesją nie były najlepsze – Azja sygnalizowała spadki, a wygaszenie wzrostów na futures wskazywało na narastające napięcie przed kluczową publikacją dzisiejszej sesji – zaplanowanych na godz. 13:00 wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA za ostatni tydzień. Lokalnie dodatkowo przed sesją pojawiły się wytyczne ze strony KNF aby banki i zakłady ubezpieczeń nie wypłacały dywidendy w świetle aktualnego ryzyka związanego z koronawirusem. Sektor bankowy posiada znaczący udział w WIG20 i często od jego zachowania zależy bilans handlu. Ostatecznie jednak możemy stwierdzić, iż takie wytyczne były przez rynek spodziewane w świetle ostatnich wydarzeń.
O 13:30 poznaliśmy wyczekiwane dane z USA. „Jobless claims" wyniosły ponad 3 mln (poprzednio odczyty wynosiły 200-300k), co jest najgorszym wskazaniem w historii wskaźnika. Tymczasem rynek amerykańskich futures ruszył na północ. W depeszach zaczęły pojawiać się sugestie, iż inwestorzy spodziewali się nawet gorszego wskazania, a sama skala ryzyka dla tamtejszego rynku pracy powinna skłonić FED do dalszego luzowania. Docelowe wzrosty w USA (aktualnie SPX rośnie o 5%) pozwoliły na zakończenie handlu w Europie blisko intra-sesyjnych maksimów. WIG20 zakończył obrót w ramach TOP5 europejskich indeksów, chociaż dziwić może gorsze zachowanie mWIG i sWIG podczas odbicia.
W ramach WIG20 najmocniejsze zwyżki zanotowały walory Lotosu (+8,89%) oraz PKO BP (+7,42%) i PZU (+6,38%), co potwierdza tezę o wcześniejszym zdyskontowaniu ruchu ze strony KNF. Jednym walorem w ramach WIG20, który skończył „poniżej kreski" był Tauron (-0,09%). Na szerokim rynku otrzymujemy kolejne informacje (wymagane przez KNF) jako spółki radzą sobie (i jakie mają prognozy) w związku z COVID-19. W zakresie najmocniejszych wzrostów na parkiecie warto wspomnieć o 48% podbiciu walorów Pharmeny, która poinformowała o potencjalnym pozytywnym wpływie suplementacji wit. B3 w trakcie infecji COVID-19. Na małym parkiecie warto zwrócić uwagę na ponad 50% podbicie akcji Biomass Energy po informacjach o uruchomieniu centrum R&D oraz planach realizacji kontenerowego szpitala zakaźnego.
Z rynkowego punktu widzenia dzisiejsza zwyżka WIG20 jest oczywiście pozytywna, jednak nie przynosi wybicia z ostatniej konsolidacji. Czynnikiem wspierającym jest oczywiście trwające odbicie na rynkach zachodnich.
Konrad Ryczko