Technika: Piotr Neidek, analityk DM mBanku
Trzeci piątek czerwca to okres, w którym wygasają derywaty na GPW a tym samym zachodzi ryzyko podwyższonej zmienności szczególnie w końcówce dnia. Blue chips mają za sobą udaną serię zaś FW20 na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy wykonało silny zryw na północ. Wprawdzie po wczorajszej sesji kontrakty na WIG20 znajdują się poniżej miesięcznych szczytów, jednakże niedawna obrona linii trendu wzrostowego może pozytywnie wpłynąć na dzisiejsze rolowanie serii.
Nad Wisłą nie przestaje zadziwiać sWIG80, który ponownie wspiął się na tegoroczne szczyty i jeżeli dzisiaj bykom nie podwinie się łapa, to całkiem realny jest sygnał BUY by MA200_w. Jak pokazuje historia taki sygnał kupna wymaga potwierdzenia ze strony japońskich świeczek czy też klasycznych formacji cenowych, jednakże na przestrzeni ostatnich lat średnia ta stanowiła istotną granicę dla trendów. Wygląda zatem na to, że byki po trzech trudnych miesiącach aprecjacji będą musiały jeszcze nieco się napracować, aby na długoterminowym wykresie pojawiły się potwierdzenia akcyjnej hossy.
Nadal ciekawie prezentuje się sytuacja techniczna na Wall Street. DJIA szóstą sesję z rzędu finiszuje poniżej dwusetki a do kluczowego na ten tydzień oporu 27580 pozostało aż 1500 punktów. Zdobycie tego poziomu w jeden dzień raczej wydaje się zbyt trudnym wyzwaniem dla jankeskich byków, dlatego też ryzyko utrzymania zeszłotygodniowego sygnału SELL pozostaje nadal wysokie. Wyspa odwrotu, jaką widać na dziennym wykresie, także działa negatywnie na Big Picture a jeśli do tego dołoży się cykl futures, to konkluzja dla DJIA pozostaje spadkowa.
Otoczenie: Kamil Cisowski, analityk DI Xelion
Pierwsze godziny czwartkowego handlu przyniosły w Europie walkę indeksów o wyjście na plusy z bliskich neutralnym poziomów na otwarciu, ale rozpoczęta po południu fala spadkowa przeniosła je wyraźnie poniżej poziomów z początku dnia. Finalnie DAX stracił 0,8%, spadki na innych głównych rynkach wahały się od 0,5% (FTSE MiB) do 1,2% (IBEX). Najuważniej obserwowane dane dnia, amerykańskie nowe wnioski o zasiłek, okazały się gorsze od oczekiwań. Ich liczba przekroczyła 1,5 mln przy konsensusie na poziomie 1,3 mln, ale reakcja giełd była niewielka i krótkotrwała, dolar także kończył dzień aprecjacją. Na rynku walutowym wzrost awersji do ryzyka w kończącym się tygodniu jest znacznie bardziej ewidentny niż na rynku akcji.
Dobry dzień miała za sobą GPW, w niesprzyjającym środowisku zewnętrznym WIG20 wzrósł o 0,5%, a sWIG80 o 0,8%, tylko mWIG40 spadł o 0,5%. Dobre zachowanie Warszawy to przede wszystkim zasługa informacji, że Ministerstwo Aktywów Państwowych pozytywnie ocenia pomysł wydzielenia aktywów węglowych z grup energetycznych. WIG Energia zyskiwał wczoraj 10,7%, a dzięki zwyżce o 14,1% PGE było komponentem o największej pozytywnej kontrybucji do WIG20.