Najpierw porozumienie w Unii Europejskiej w sprawie nowego pakietu pomocowego, później kolejne wieści dotyczące szczepionek na koronawirusa, a następnie pozytywne dane dotyczące wyników spółek z Wall Street za poprzedni kwartał. Rynki są w bardzo optymistycznych nastrojach, co przekłada się na wzrosty na wielu aktywach. Niemniej rynek będzie cały czas domagał się dobrych informacji, aby móc utrzymać pozytywne nastroje podtrzymujące wzrosty.
W Unii Europejskiej mamy zgodę na pakiet pomocowy ze strony wszystkich państw Unii Europejskiej. Program będzie wynosił tak jak wcześniej mówiono 750 mld EUR, choć zmienił się jego podział. 390 mld EUR ma być rozdane jako bezpośrednie granty, choć początkowo miało to być 500 mld EUR, a później zmniejszono tę kwotę do 400 mld. Z kolei 360 mld EUR ma pochodzić z bardzo tanich pożyczek. Głównymi beneficjentami grantów mają być najbardziej dotknięte przez koronawirusa gospodarki, takie jak Hiszpania oraz Włochy, choć w tym wypadku Polska może również liczyć na środki w bardzo wysokiej kwocie. To jednak nie koniec dobrych informacji. Wciąż napływają pozytywne informacje dotyczące szczepionek. W tym momencie najbardziej obiecująco wyglądają trzy produkty, w tym jeden europejski opracowywany w Oxfordzie we współpracy ze spółką AstraZeneca. Mimo wszystko dziaiaj ponownie obserwowaliśmy bardzo wyraźne wzrosty na Wall Street.
Przez moment indeks technologiczny Nasdaq wyszedł na nowe historyczne maksima w oczekiwaniu na publikację wyników ważnych spółek wchodzących w skład indeksu. Niestety już po sesji europejskiej obserwujemy wejście tego indeksu na straty. Niemniej w przypadku spółek technologicznych dzieje się dosyć sporo. Ostatnie wieści mówią o tym, że Appe, Amazon, Google oraz Microsoft są obecnie wspólnie więcej warte niż wszystkie spółki notowane na giełdzie w Tokio. Drugą bardzo interesującą rzeczą jest Tesla. Spółka ta jutro będzie publikować wyniki finansowe i od tych wyników może zależeć jedna ważna rzecz – wejście do indeksu S&P 500. Spółka ta notowana jest w Nasdaqu z kapitalizacja ponad 100 mld USD. Wydaje się to być dziwne, ale spółka nie należy jeszcze do indeksu S&P 500. Warunkiem jest pokazanie skumulowanego zysku za 4 minione kwartały bazując na podstawie ogólnie akceptowanych standardów rachunkowości w USA (GAAP). Wejście do indeksu z pewnością doprowadzi do jeszcze większego zainteresowania akcjami tej spółki.
Dzisiejsze nastroje były pozytywne, choć ze schyłkiem sesji europejskiej uległy pogorszeniu. Nasdaq traci już dzisiejszego dnia, DAX zyskał nieco mniej niż 1%, natomiast na Wall Street ponad 1% zyskuje jedynie DJIA. WIG20 rósł dzisiaj w pewnym momencie o prawie 2%, natomiast sesja zakończyła się mizernie. Indeks ostatecznie wzrósł o 0,26%.
Michał Stajniak