Efektowne zwyżki na krajowym rynku korespondowały z pozytywnym zachowaniem pozostałych europejskich rynków akcji, na których handel przebiegał pod dyktando kupujących. Co istotne, większą ochotę do zakupów przejawiali inwestorzy handlujący na giełdach z naszego regionu. Równocześnie nieco w tyle zostały największe zachodnioeuropejskie rynki, ale również i tam przeważał kolor zielony. Inwestorzy najwyraźniej uwierzyli, że 2021 rok będzie udanym okresem dla posiadaczy akcji. Mocno liczą na efekty programów stymulacyjnych wspomagających największe światowe gospodarki oraz niskie stopy procentowe. Nadzieję dało też rozpoczęcie na masową skalę szczepień przeciw Covid-19. Wiary nie zmącił nawet spadkowy początek notowań na amerykańskim rynku akcji, gdzie nastroje handlujących nie były już tak wyśmienite jak w Europie.

Optymizm znalazł odbicie w notowaniach większości dużych spółek z WIG20. Lokomotywami indeksu były koncerny paliwowe i energetyczne. Liderem w tym gronie był Tauron, wypracowując prawie 9-proc. zwyżkę. Branża energetyczna wróciła do łask inwestorów już w końcówce minionego roku wraz z ujawnieniem przez rząd planów wygaszania kopalń i wydzielenia aktywów węglowych. Na celowniku kupujących znalazły się też papiery KGHM, podążające śladem zwyżkujących cen miedzi. W tyle zostały największe banki PKO BP i Pekao, ale dzięki wsparciu popytu finiszowały nad kreską. Natomiast na drugim biegunie, wśród przecenionych walorów, znalazły się telekomy i spółki odzieżowe.

Pozytywne nastroje zdominowały również handel w segmencie mniejszych firm. W efekcie papiery większości spółek z szerokiego rynku zakończyły sesję na plusach. Nie zabrakło jednak negatywnych wyjątków. Warto zauważyć, że wśród najmocniej przecenionych znalazły się akcje Getin Noble Banku i Getin Holdingu, spółek związanych z Leszkiem Czarneckim. Obawy inwestorów to pokłosie przymusowego przejęcia należącego do niego Idea Banku przez Bank Pekao.