Większość indeksów zyskiwała dzisiejszego dnia, pomimo dosyć negatywnej sesji w Azji. Chiny bardzo powoli przygotowują się do rozpoczęcia obchodów Nowego Roku Księżycowego, choć celebracja w tym roku ze względu na koronawirusa będzie z pewnością ograniczona. Z drugiej strony w Stanach Zjednoczonych kolejne spółki prezentują całkiem niezłe wyniki finansowe. Wczoraj po sesji na Wall Street wynikami pochwaliły się takie spółki jak eBay oraz PayPal. Akcje na starcie zyskiwały nawet w okolicach 10%, choć z drugiej strony dobre wyniki Qualcomm doprowadziły do spadku cen akcji. Dzisiaj w trakcie dnia najmocniej zyskiwał wobec tego sektor technologiczny, ale również sektor finansowy, co może być powiązane z rosnącymi oczekiwaniami, co do normalizacji polityki monetarnej. Oczywiście jest jeszcze do tego daleko, ale wyraźnie rosną rentowności w Stanach Zjednoczonych, co prowadzi do wyraźnego umocnienia się amerykańskiego dolara. Para EURUSD spadła dzisiaj poniżej poziomu 1,20, co doprowadziło do wyraźnej przeceny na rynku surowców. Silnie traciły kruszce, a złoto znalazło się poniżej 1800 dolarów za uncję, pierwszy raz od grudnia.
Pod względem sytuacji makroekonomicznej w USA warto zwrócić uwagę, że mieliśmy dzisiaj dane dotyczące wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Wstępne wnioski spadły w porównaniu do odczytu z zeszłego tygodnia, ale wciąż pozostają wysoko, gdyż na poziomie 779 tys. Pod względem rynku pracy jutro dane dotyczące zatrudnienia za cały styczeń. Przypomnijmy, że w grudniu zatrudnienie nieoczekiwanie spadło, choć za styczeń oczekiwany jest już wzrost. Z kolei prezydent Biden jest w stanie zmienić swoje nastawienie w stosunku do obiecanej wypłaty dodatkowych środków dla obywateli w kwocie 1400 dolarów, zawężając grupę osób, która miałaby takie wsparcie otrzymać.
Dobre wyniki Orlenu oraz zapowiedź wypłaty dywidendy nie uchroniły dzisiaj tej spółki przed spadkami. Patrząc na indeks WIG20 zyskiwały nieliczne komponenty w postaci m.in. CCC, Dino czy CD Projekt. Najmocniej dzisiaj traciły banki. WIG20 spadł na zamknięciu o 0,7%.
Michał Stajniak
Starszy Analityk Rynków Finansowych