WIG20. Kierunek: północ

Wczorajsze złe nastroje na zagranicznych rynkach przyczyniły się do spadków w Warszawie. Dziś jednak popyt wykazuje siłę największe spółki świecą na zielono.

Publikacja: 19.02.2021 09:08

WIG20. Kierunek: północ

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompala Waldemar Kompala

Indeks blue chips zakończył czwartkową sesję zniżką o 0,3 proc. Początek piątkowego handlu sugeruje jednak, że dziś mogą triumfować byki. WIG20 drożeje na początku sesji o 0,7 proc., do 1994 pkt. Wyraźnie wyróżnia się KGHM, który drożeje o 2,6 proc., oraz JSW, która zyskuje 1,5 proc. LPP traci blisko 2 proc.

W przypadku średnich spółek kupujący i sprzedający toczą wyrównaną walkę i mWIG40 traci skromne 0,01 proc. sWIG80 zyskuje 0,13 proc.

Wydarzeniem dzisiejszego dnia na GPW prawdopodobnie będzie debiut Huuuge Games. Spółka, która przeprowadziła największą w krajowym sektorze gier ofertę publiczną, w piątek zadebiutuje na GPW. Będzie 435. spółką notowaną na rynku głównym i trzecim tegorocznym debiutantem.

Na zagranicznych rynkach utrzymują się mieszane nastroje. W USA indeksy zakończyły dzień pod kreską. S&P 500 i Dow Jones straciły po około 0,4 proc., a notowania Nasdaqa spadły o 0,7 proc.  Inwestorzy czują zaniepokojenie danymi z rynku pracy. Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła w tygodniu zakończonym 13 lutego 861 tys., o 13 tys. więcej niż tydzień wcześniej. Jednocześnie był to drugi tydzień wzrostu z rzędu.

Również obecnie kontrakty terminowe wskazują na spadek S&P 500. Inwestorów nie zadowoliły nawet optymistyczne wypowiedzi decydentów dotyczące stymulacji. Sekretarz skarbu Janet Yellen powiedziała w wywiadzie dla CNBC, że potrzebne są dalsze bodźce, mimo że niektóre dane ekonomiczne sugerowały niedawno szybkie odbicie. Dodała, że ??pakiet stymulacyjny o wartości 1,9 bln USD może pomóc Stanom Zjednoczonym w powrocie do stanu sprzed pandemii na rynku pracy w ciągu roku.

Na azjatyckich giełdach część indeksów rosła. Chiński Shanghai Composite pod koniec sesji zyskiwał 0,6 proc., a hongkoński Hang Seng rósł o 0,3 proc. Z kolei japoński Nikkei spadał o 0,7 proc.

Warto również zauważyć, że rośnie rentowność obligacji m.in. USA, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Są one najwyżej od kilku miesięcy. Rosnące rentowności obligacji zaszkodziły złotu, a cena spot osiągnęła w piątek najniższy poziom od siedmiu miesięcy 1759,3 USD za uncję.

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC