Nowa fala pandemii i wyprzedaży

Chyba nikt nie spodziewał się tego, że wraz ze szybszymi szczepieniami od początkowych oczekiwań, będzie nam jeszcze dane walczyć z kolejną falą koronawirusa. Taki scenariusz z pewnością nie jest zbyt dobrze widziany przez inwestorów, co daje się odczuć na rynkach. Oczywiście powodem wyprzedaży są przede wszystkim rosnące rentowności, ale obawy związane z pandemią przeważyły w tym wypadku falę goryczy.

Aktualizacja: 05.03.2021 18:11 Publikacja: 05.03.2021 18:09

Nowa fala pandemii i wyprzedaży

Foto: XTB

Główne indeksy z Wall Street wyraźnie tracą. Indeks technologiczny Nasdaq 100 zmierza w kierunku 12000 punktów, czyli najniższych poziomów od końca listopada zeszłego roku. Dojście do tych okolic dałoby prawie 14% korektę i jednocześnie były to okolice lokalnych szczytów z sierpnia czy października. Największe spadki mają miejsce właśnie na spółkach technologicznych. Skąd się to bierze? Jest to powiązane z silnym sprzedawaniem akcji dużych funduszy ETF nastawionych na spółki technologiczne. Jednym z nich jest ARKK Innovation ETF, który w miesiąc stracił już ponad 30%! W momencie, kiedy inwestorzy decydują się na sprzedaż jednostek, są one po pewnym czasie neutralizowane, co wymusza sprzedaż przez fundusz akcji, które są w jego posiadaniu. Jest to wobec tego samo nakręcająca się maszynka. Podobne sytuacje miały miejsce w marcu zeszłego roku na wielu aktywach – najczęściej sprzedawane były te najbardziej płynne w celu pokrycia ewentualnych strat w tych mniej płynnych. Czy również na rynku ropy naftowej, kiedy mieliśmy spory napływ do funduszów inwestujących w ropę, a następnie odpływ. Niemniej głównym powodem wzrostu napięcia na rynku jest wzrost na rynku rentowności. Te z kolei rosną ze względu na ostatnie świetne dane ze Stanów Zjednoczonych, które krzyczą o nadciągającej inflacji. Do tego dodajemy kolejną falę koronawirusa. Pomimo szczepień w wielu krajach jest notowany znaczny przyrost przypadków. Wystarczy spojrzeć na Włochy czy również na Polskę, a nawet na Niemcy. Bez przyspieszenia szczepień i potencjalnego wprowadzenia kolejnego twardego lockdownu może nie być szans na szybkie poradzenie sobie z tym problemem. Niestety zbliża się rocznica wprowadzenia takich rozwiązań z połowy marca zeszłego roku i wszystko wskazuje na to, że możemy mieć powtórkę z rozrywki.

Większość europejskich indeksów traciło dzisiaj blisko 1%. W przypadku Wall Street S&P 500 traci niewiele, DJIA nawet rośnie. Z drugiej strony Nasdaq i Russell 2000 tracą po 1%. Na polskim rynku na koniec tygodnia nie było źle. WIG20 stracił zaledwie 0,27%.

Michał Stajniak

Starszy Analityk Rynków Finansowych

XTB

Giełda
Popyt w przewadze
Giełda
Zwycięstwo byków na GPW. WIG20 zadomowił się powyżej 2500 pkt
Giełda
Szwedzki bank centralny decyduje się aktywnie podążać za danymi gospodarczymi
Giełda
Bez wyraźnego kierunku na GPW. WIG20 powyżej poziomu 2500 pkt.
Giełda
Analiza poranna – Spokojny tydzień
Giełda
Tomasz Hońdo: Korekta w większości odrobiona