Inflacja kluczowa dla rynków akcji

Poniedziałkowy handel na rynkach finansowych przebiega w leniwych nastrojach, gdyż inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych i Kanady obchodzą dziś Święto Pracy. Nie zmienia to jednak faktu, że pomimo niższej płynności indeksy akcyjne z Europy zakończyły dzień na solidnym plusie.

Aktualizacja: 06.09.2021 18:39 Publikacja: 06.09.2021 18:36

Inflacja kluczowa dla rynków akcji

Foto: 140495848

Rynki akcji w Europie mają za sobą kolejny udany dzień. Europejski STOXX Europe 600 wzrósł o 0,7% i zakończył dzień nieznacznie poniżej sierpniowych historycznych szczytów. Inwestorzy z rynku akcji mają powody do zadowolenia, gdyż hossa trwa w najlepsze – nawet pomimo podwyższonej inflacji, która w wielu przypadkach staje się kwestią szczególnie niepokojącą.

Jak donosi dziś agencja Bloomberg, w trakcie ostatniego sezonu wyników w Azji spółki wspominały słowo „inflacja” najczęściej od co najmniej 18 lat. Kwestia rosnących cen pojawia się w raportach i w trakcie konferencji wynikowych – w wielu przypadkach jest to istotny problem, z którym przedsiębiorstwa muszą się obecnie mierzyć. Dobrym przykładem z naszego rodzimego rynku może być Pekabex (PBX.PL), który w zeszłym tygodniu przedstawił rozczarowujące szacunkowe wyniki za II kwartał. Jak podano, słabe rezultaty spowodowane były bezprecedensowymi podwyżkami cen materiałów i usług budowlanych. Na tej samej sesji kurs spółki runął o blisko 12%. Oczywiście to tylko jeden z przykładów, bo wiele przedsiębiorstw musi mierzyć się z rosnącymi cenami, a przełożenie wyższych kosztów na klienta nie zawsze jest łatwe do wykonania.

O inflacji wypowiedział się też prezes NBP Adam Glapiński. W wywiadzie dla PAP Biznes prezes Glapiński stwierdził, że „wszystkie prognozy” wskazują na spowolnienie dynamiki cen w przyszłym roku. Czy faktycznie tak będzie? Niewykluczone, choć nawet w takim przypadku możemy mieć do czynienia z inflacją istotnie wyższą niż w poprzednich latach. Dla inwestorów z rynku akcji jest to kolejne wyzwanie – wybrać takie spółki bądź sektory, które dobrze radzą sobie w środowisku podwyższonej inflacji. W tym tygodniu dane o inflacji producenckiej PPI napłyną m.in. ze Stanów Zjednoczonych (piątek, 14:30). Raport będzie kluczowy nie tylko z perspektywy pojedynczych przedsiębiorstw, ale również w kontekście szeroko pojętej sytuacji gospodarczej na świecie, która wpływa przecież na decyzje bankierów centralnych.

Warszawski parkiet ma za sobą bardzo udany dzień. Indeks WIG20 przebił barierę 2400 punktów i sięgnął poziomu 2416 punktów (+1,49%). Indeks szerokiego rynku WIG zyskał 1,40%, natomiast średnie spółki skupione w indeksie mWIG40 wzrosły o 1,55%.

Łukasz Pachucki

Giełda
Banki ciężarem dla rynku w Warszawie
Giełda
O nowych rekordach przyszło szybko zapomnieć
Giełda
Polskie banki pod presją wakacji kredytowych i kredytów frankowych
Giełda
Banki skutecznie ściągają WIG20 ze szczytu
Giełda
Bankom sprzyja otoczenie
Giełda
Nowe rekordy WIG-u i szczyty WIG20