Kontra podaży w popołudniowej fazie sesji

Pierwsza sesja tygodnia na parkiecie w Warszawie przyniosła umiarkowane neutralne zamknięcia głównych indeksów.

Publikacja: 13.12.2021 17:25

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: parkiet.com

WIG20 podbił o 0,03% podczas gdy mWIG40 zanotował spadek rzędu 0,93%, a sWIG80 zamknął się -0,06% . Obroty na szerokim rynku wyniosły 976 mln, z czego 774 mln przypadło na indeks blue chip'ów.

Początek nowego tygodnia, na parkietach w Azji, sugerował relatywnie dobre nastroje wśród inwestorów. Tamtejsze parkiety pozostawały pod wpływem ostatniego luzowania ze strony PBoC (obniżka stopy rezerw). Początek sesji kasowej w Europie również przyniósł spodziewane, lekkie ruchy na północ. Kluczowym zagadnieniem wydawały się nadzieje iż wariant Omikron nie będzie rzutował znacząco na perspektywy makroekonomiczne. W centrum uwagi,w tygodniu, pozostają posiedzenia EBC i Fed, gdzie w drugim przypadku rynek oczekuje sygnału szybszego wycofywanie wsparcia (tzw. tapering) oraz docelowych podwyżek stóp w III kw. 2022r. Wydawało się więc iż będziemy świadkami mało aktywnego handlu aż do środy (posiedzenie Fed). Tymczasem w godzinach popołudniowych na rynku dało się zauważyć skokowy wzrost awersji do ryzyka. Moment spadków indeksów zbiegł się nieco ze startem sesji kasowej w USA oraz impulsem podażowym na rynku ropy. Dodatkowo w Europie ponownie sporo miejsca poświęcane jest rosnącym kosztom energii i emisji CO2.

Lokalnie, w ramach WIG20, najsłabiej prezentował się dziś sektor energetyczny (PGE -3%, TPE -4,1%) oraz JSW ze zniżką -4,3%. Na drugim końcu tabeli widniały walory CDR ze zwyżką 2,3% oraz LPP, którego akcje „poprawiły" dziś historyczny ATH poziomem 17 890 PLN (ostatecznie zamknięcie 17 630 zwyżką 1,91%). W zakresie drugiej i trzeciej linii emitentów warto wspomnieć o 30% wzroście akcji Vistalu oraz blisko 21% podbiciu Zrembu.

Z rynkowego punktu widzenia WIG20 kontynuuje konsolidację w okolicach 2200 pkt. Problemem pozostaje nieco „klimat" wokół rynków wschodzących, gdzie testy ATH na S&P500 nie korelują ze wzrostem MSCI EM, który znajduje się w trendzie spadkowym.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC