Spadkowe otwarcie Wall St. zaciążyło GPW

Początek nowego tygodnia handlu na warszawskim parkiecie przyniósł spadek głównego indeksu, WIG20, o 0,9%.

Publikacja: 10.01.2022 17:36

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: parkiet.com

Bilans zmian na mWIG40 i sWIG80 był nieznaczny (odpowiednio -0,06% i -0,03%). Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,2 mld PLN z czego niecały 1mld przypadł na indeks „blue chip'ów".

Poranny handel upłynął w neutralnych nastrojach, gdzie rynki EM jak Turcja, Rosja czy Polska notowane były powyżej odniesienia. Sytuacja uległa jednak zmianie po starcie rynku kasowego w USA, co przyniosło wyraźne podbicie awersji do ryzyka wśród inwestorów. Obecnie NDX traci ok. 2%, podczas gdy SPX czy DJI spadają po 1%. Ponownie obserwujemy wzrost podaży wokół tamtejszego sektora technologicznego, który nerwowo reaguje na rosnące rentowności długu USA, co wskazuje na grę pod szybsze podwyżki stóp procentowych ze strony Fed. Gorsze nastroje w USA wyraźnie ciążą pozostałym globalnym parkietom czy też rynkowi kryptowalut.

Lokalnie, w ramach WIG20, na plusach „uchwali" się jedynie przedstawiciele sektora bankowego (PEO +1,53%, PKO +0,82% i SANPL +0,77%) podczas gdy CD Projekt stracił 5,3%, a Lotos skorygował o 3,58%. WIG-Banki był dziś najsilniejszym sub-indeksem na GPW (korzystając nieco z relatywnej siły S&P500 Banks czy Eurostoxx Banki). Poza głównym indeksem warto wspomnieć o ok. 10% zwyżce cen akcji Huuuge'a, co było najpewniej reakcją na głośne przejęcie w branży (Take Two przejmujący z wyraźną premią Zyngę). Ponadto ponad 5% wzrostu zanotowały dziś walory CI Games (przy podwyższonych obrotach), a akcje XTB zniżkowały 6%.

Z rynkowego punktu widzenia WIG20 musiał zmierzyć się dziś z pogorszeniem nastrojów na rynkach bazowych. Ze statystycznego punktu widzenia jest to pierwsze spadkowe zamknięcie od 7 sesji. Kluczowy pozostanie sentyment na rynkach bazowych i skala dalszej korekty w USA – aktualnie jest to dynamiczna korekta, jednak ewentualny spadek poniżej 4500 pkt. najpewniej spotkałbym się z wyraźnym podbiciem awersji do ryzyka.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Giełda
Przed majówkowa wyprzedaż na polskich indeksach
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Giełda
Podaż atakuje na finałowej sesji kwietnia
Giełda
Środa na GPW: Odwrót od banków, CCC "w promocji", XTB z nowym rekordem
Giełda
Przedmajówkowe schłodzenie nastrojów na GPW
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Giełda
Wyprzedaż na GPW przed majówką znacząco przyspieszyła
Giełda
Po rekordach, czas na realizację zysków na GPW. Grupie spadkowej przewodzi CCC