Cinkciarz.pl vs. Currency One. W reklamie w wyszukiwarce nie wszystko dozwolone

Właściciel portali Internetowykantor.pl i Walutomat musi przeprosić i zapłacić odszkodowanie Cinkciarz.pl, ponieważ reklamując się serwisy wykorzystywały nazwę konkurencyjnych portali

Publikacja: 30.05.2023 11:07

Cinkciarz.pl vs. Currency One. W reklamie w wyszukiwarce nie wszystko dozwolone

Foto: Adobe Stock

Spór dotyczy korzystania z oznaczeń „cinkciarz” oraz „cinkciarz.pl” i oznaczeń podobnych (pisanych z literówkami) jako słów kluczowych do reklamowania serwisów konkurenta w wyszukiwarce Google.

Currency One czyli właściciel portali Internetowykantor.pl i Walutomat nie zaprzestało niedozwolonych praktyk pomimo wezwania przedsądowego. Stąd Cinkciarz.pl w 2013 r. pozwał konkurenta do sądu. Pozwana spółka broniła się, próbując kwestionować ważność znaków towarowych zawierających słowo „cinkciarz”.

– Kluczowym zagadnieniem w toku postępowania był zarzut stawiany przez pozwanego, że słowo „cinkciarz” jest opisowe dla wymiany walut i nie powinno być znakiem towarowym – mówi prof. Ewa Skrzydło-Tefelska, partner Sołtysiński Kawecki & Szlęzak.

W tym wątku Cinkciarz.pl uzyskał już wcześniej korzystne rozstrzygnięcia sądowe w powiązanych sprawach przed Naczelnym Sądem Administracyjnym oraz Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Prawomocne wyroki potwierdziły, że historyczne i w przeszłości opisujące nielegalną działalność słowo „cinkciarz” nie ma dzisiaj znaczenia oraz jest nazwą własną i znakiem towarowym.

25 maja 2023 roku Sąd Okręgowy w Poznaniu ogłosił wyrok, w którym nakazał Currency One zaniechania używania oznaczeń „cinkciarz” oraz „cinkciarz.pl” i oznaczeń podobnych jako słów kluczowych przy definiowaniu reklam w Google Ads, wyświetlanych na stronach Google lub innych stronach internetowych wyświetlających reklamy Google, we wszystkich pozytywnych typach dopasowania, jak również w treściach takich reklam, i poinformowanie o tym w jednym z ogólnopolskich dzienników,

Nakazał również opublikowanie i utrzymanie przez 1 miesiąc na swoich stronach Internetowykantor.pl oraz Walutomat.pl stosownego oświadczenie wyniku procesu.

Wyrok jest nieprawomocny, a Currency One zapowiada apelację ponieważ słowa kluczowe nawiązywały do polskich słów będących równocześnie częścią nazwy konkurenta.

- Możliwość wpływania na wyświetlanie się reklam w ten sposób pozostaje sporna. Można powiedzieć, że reklama kontekstowa w systemie Google Ads nie doczekała się jeszcze w Polsce prawomocnego przesądzenia, dającego jednoznaczny sygnał dla branży. Podobnie w trakcie tego procesu (głównie w latach 2018-2019) ubocznie była rozstrzygana kwestia opisowego znaczenia słowa „cinkciarz” - mówi Przemysław Szmidt, starszy prawnik w Filipiak Babicz Legal.

Ponadto spółka podkreśla, że działania, które były przedmiotem procesu, miały miejsce w latach 2011-2013 - w okresie sprzed połączenia spółek Walutomat i InternetowyKantor.pl, kiedy funkcjonowały one jako dwa niezależne podmioty. W tym okresie spółki należały do innych właścicieli, a w 2018 roku połączone wcześniej pod marką Currency One podmioty zmieniły właściciela, który prowadzi spółkę do dziś. Podkreśla w komunikacie, że aktualne władze i management spółki nie mają nic wspólnego z działaniami reklamowymi, które miały miejsce ponad dekadę temu, w czasach, kiedy rynek wymiany walut on-line przeżywał swoje „dziecięce lata”.

- Do zmiany właściciela spółki doszło w 2018 roku, czyli pięć lat po zakończeniu wydarzeń, które były przedmiotem sprawy. W naszym odczuciu biorąc pod uwagę, że kwota roszczenia drugiej strony wielokrotnie przekraczała wyniki finansowe spółek w tamtym okresie, uważamy, że proces ma charakter wizerunkowy - mówi Maciej Przygórzewski, dyrektor Działu Operacyjnego Currency One.

Jednocześnie Currency One zaznacza, że sprawa dotyczyła reklamy typowo kontekstowej, której celem jest wyłącznie zaznajomienie odbiorców z porównywalną ofertą konkurenta, który pozostał wyraźnie oznaczony, a ani Walutomat.pl, ani InternetowyKantor.pl w żaden sposób nie próbowały upodobnić się do właściciela znaku towarowego Cinkciarz.pl. Reklamy nie sugerowały występujących powiązań między stronami, a jedynie miały na celu prezentacje odbiorcom alternatywnej usługi.

Finanse
Trudny spadek po GNB
Finanse
Roszady w rejestrze shortów
Finanse
ZBP: Kredyt „Mieszkanie na start” wcale nie taki atrakcyjny
Finanse
Sławomir Panasiuk zamienia KDPW na GPW
Finanse
WIG20 obchodzi 30 urodziny. W ostatnich latach przeżywał prawdziwą huśtawkę nastrojów
Finanse
Szansa na małą dywersyfikację oszczędności emerytalnych