GPW Benchmark musiał poprawić historyczne wartości indeksu WIRON. Błędy w danych

Audyt pokazał jednostkowe błędy w danych, na podstawie których wyliczono wskaźnik WIRON – wynika z komunikatu GPW Benchmark. Dlatego trzeba było przeprowadzić jego rewizję.

Publikacja: 28.12.2022 15:42

GPW Benchmark musiał poprawić historyczne wartości indeksu WIRON. Błędy w danych

Foto: Adobe Stock

W środę GPW Benchmark poinformował o przeprowadzeniu rekalkulacji historycznych wartości indeksu WIRON oraz indeksów należących do Rodziny Indeksów Składanych WIRON. Zaktualizowane dane zostały opublikowane w dniu 28 grudnia 2022 roku na stronie internetowej administratora oraz przekazane do dystrybutorów informacji.

Przeprowadzona rekalkulacja indeksów ma miejsce przed rozpoczęciem stosowania indeksu w umowach i instrumentach finansowych, więc ma przede wszystkich charakter informacyjny. GPW Bechmark nie podaje, jak ta rekalkulacja wpłynęła na wartość indeksu, ale wydaje się, że nie był to duży wpływ, tym bardziej że wykryte błędy też nie wydają się duże.

Skąd się wzięły? Jak czytamy w środowym komunikacie, w toku prac związanych z implementacją nowej dokumentacji (w tym głównie Kodeksu Postępowania Rodziny Transakcyjnych Wskaźników Referencyjnych), jeden z podmiotów przekazujących dane odnotował niepoprawnie działający algorytm odpowiedzialny za identyfikację danych wejściowych do indeksu WIRON w zakresie depozytów dotyczących przedsiębiorstw. W związku z tym GPW Bechmark (po konsultacji z Komitetem Nadzorczym Wskaźników Referencyjnych Stóp Procentowych) zlecił wszystkim podmiotom przekazującym dane wykonanie audytu procesów identyfikacji, kwalifikacji i przekazywania danych transakcyjnych wykorzystywanych w procesie wyznaczania indeksów przez administratora.

W audycie udział brali przedstawiciele podmiotu przekazującego dane oraz przedstawiciele profesjonalnych audytorów zewnętrznych. W wyniku przeprowadzonych audytów, podmioty przekazujące dane, które zidentyfikowały nieprawidłowości dokonały aktualizacji danych transakcyjnych. Rewizja danych transakcyjnych dotyczyła przede wszystkim depozytów dużych przedsiębiorstw i uwzględniała korektę klasyfikacji podmiotów jako dużych przedsiębiorstw oraz rewizję odnotowanych niedopasowań w systemach informatycznych niektórych podmiotów przekazujących dane. Rewizja danych transakcyjnych w przypadku instytucji finansowych i pozostałych instytucji finansowych dotyczyła przede wszystkim różnic w klasyfikacji niektórych podmiotów między tymi dwiema kategoriami – czytamy w komunikacie.

Dla GPW Benchmark podkreśla, że odnotowane błędy jednostkowe tzw. natury jednorazowej zidentyfikowane w trakcie trwania audytów, również zostały przez podmioty przekazujące dane zweryfikowane i poprawione oraz ponownie przekazane do administratora. Jednocześnie podmioty przekazujące dane przekazały informacje na temat podjętych działań zaradczych i organizacyjnych wynikających ze zleconego audytu i otrzymały rekomendacje lub zalecenia od administratora.

Komitet Nadzorczy przyjął wyniki audytów, a celem zapewnienia transparentności procesu, reprezentatywności indeksu WIRON oraz rzetelności w prezentacji informacji na temat indeksu oraz najwyższej jakości procesów związanych z implementacją indeksu WIRON, wskazał na potrzebę rewizji przebiegu historycznego indeksu WIRON.

Dlatego Administrator podjął decyzję o rewizji. Komisja Nadzoru Finansowego, uwzględniając informacje przedstawione przez administratora, zobowiązała administratora do rekalkulacji indeksu WIRON za okres od 1 grudnia 2022 r., uwzględniając w szczególności ustalenia poczynione w ramach audytu oraz do opublikowania zrewidowanych wartości indeksu WIRON w sposób dotąd stosowany przez administratora.

Rewizja nastąpiła 27 grudnia 2022 r. a zaktualizowane dane zostały opublikowane 28 grudnia 2022 r.

Finanse
Wrze na GPW. Były członek zarządu zapowiada pozew wobec giełdy
Finanse
Pekao i PZU dogadują szczegóły połączenia
Finanse
KDPW i StaBillon nawiązały współpracę
Finanse
Rynek kapitałowy potrzebuje uproszczeń na arenie europejskiej i krajowej
Finanse
Rynek kapitałowy potrzebuje uproszczeń na arenie europejskiej i krajowej
Finanse
Zakupy na raty – dlaczego i jak z nich korzystamy