Resort finansów deklaruje rozwiązania sprzyjające rynkowi kapitałowemu

Trwają prace nad projektem ustawy. Dzięki wprowadzeniu nowych przepisów mają się zmniejszyć koszty dla uczestników rynku finansowego.

Publikacja: 04.11.2022 11:29

Resort finansów deklaruje rozwiązania sprzyjające rynkowi kapitałowemu

Foto: Adobestock

Trwa drugi etap konsultacji publicznych projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku. Uwagi w ramach konsultacji można zgłaszać do 25 listopada 2022 r. Resort finansów deklaruje, że nowe rozwiązania upraszczają przepisy i procedury administracyjne, sprzyjając rozwojowi rynku kapitałowego w Polsce. Podkreśla, że projekt realizuje szereg istotnych działań przewidzianych w Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego.

- Został on wypracowany w ramach szerokiego porozumienia między MF, KNF, Izbą Domów Maklerskich i Związkiem Banków Polskich. Dzięki wprowadzeniu tych przepisów m.in. zmniejszą się koszty regulacyjne dla wielu uczestników rynku finansowego, co, jak liczymy, przełoży się także na niższe koszty dla ich klientów i inwestorów - komentuje minister finansów, Magdalena Rzeczkowska.

W projekcie znalazły się przepisy, które mają wpływ na funkcjonowanie całego rynku kapitałowego, w tym firm i funduszy inwestycyjnych oraz instytucji infrastruktury, takich jak GPW.

Katarzyna Szwarc, pełnomocniczka ministra finansów ds. Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego zapowiada, że wprowadzone do polskiego porządku prawnego zostaną takie rozwiązana jak jednolita licencja bankowa czy obligacje rozwojowe. Ponadto w planach jest wprowadzenie regulacji dedykowanych funduszom ETF oraz przepisów umożliwiających rozwój w Polsce pożyczek papierów wartościowych.

- Projekt realizuje też szereg postulatów rynku kapitałowego dotyczących eliminowania gold-platingu - wskazuje Katarzyna Szwarc.

Projekt jest dostępny na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.

Finanse
Polski rynek staje się coraz bardziej tradingowy niż inwestycyjny
Finanse
Obroty na rynku głównym GPW wzrosły o 85,2% r/r do 33,3 mld zł w kwietniu
Finanse
Trudny spadek po GNB
Finanse
Roszady w rejestrze shortów
Finanse
ZBP: Kredyt „Mieszkanie na start” wcale nie taki atrakcyjny
Finanse
Sławomir Panasiuk zamienia KDPW na GPW