A jeśli nie zabierzemy się do roboty dziś, to za kilkanaście miesięcy prawdziwy biznes prowadzić będą inni, a my będziemy się mogli tylko przyglądać z pozycji niskomarżowych dostawców niszowych produktów lub usług.
Wielokrotnie pisałem o zmianach w zakresie raportowania czynników zrównoważonego rozwoju. Najczęściej w kontekście niedoceniania wagi tego zjawiska przez polskie firmy. I niestety, wciąż mamy do czynienia z tym samym problemem. Nie tylko zresztą w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej – podmioty, które najbardziej będą dotknięte nowymi regulacjami, najmniej o nich wiedzą, a już z pewnością nie mają faktycznych możliwości, aby na przyszły kształt regulacji wpłynąć.
A regulacje te powstają w szalonym tempie i forsowane są z wielką determinacją, dodatkowo wzmocnioną pandemią i wojną w Ukrainie. Czynniki te oczywiście początkowo ogniskowały uwagę na innych problemach, ale z czasem potwierdzały słuszność obranej wcześniej drogi zrównoważonego rozwoju – skracania łańcuchów dostaw, gospodarki obiegu zamkniętego, przestrzegania praw człowieka i odchodzenia od paliw kopalnych.
Właśnie weszliśmy w fazę decydującą – określenia szczegółowych standardów raportowania czynników zrównoważonego rozwoju. Tak jak dla informacji finansowych mamy międzynarodowe standardy MSSF, tak też dla czynników ESG powstają ESRS-y (European Sustainability Reporting Standards). Standardów tych będzie 13 i obecnie prowadzone są konsultacje, który potrwają do 8 sierpnia. Potem zostanie zaledwie kilka tygodni na skonsumowanie uwag, tak aby do połowy listopada przekazać je Komisji Europejskiej, która z kolei chciałaby je wydać w formie aktu delegowanego do dyrektywy CSRD nie później niż na przełomie lat 2022 i 2023.
Szczegóły poszczególnych standardów zaprezentujemy podczas webinariów SEG 12.10. 26.10, 09.11 i 16.11, natomiast dziś bardzo ważne jest zgłoszenie uwag na etapie projektów. Celem przybliżenia tej problematyki, z inicjatywy SEG organizowana jest konferencja 29.06, podczas której nie tylko przedstawione zostaną najważniejsze standardy, ale także przedyskutowana zostanie adekwatność zawartych tam rozwiązań z perspektywy dawców i biorców informacji. Konferencja jest organizowana wspólnie z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie i z EFRAG, unijną radą, która opracowuje projekty standardów dla Komisji Europejskiej w ramach cyklu podobnych wydarzeń organizowanych w całej unii. Mam nadzieję, że wydarzenie to pozwoli lepiej zrozumieć konstrukcję nowego reżimu raportowania i przyczyni się do zwiększenia liczby uwag napływających z rynku polskiego.