Wprowadzone zmiany unaoczniły, że digitalizacja niektórych procesów może nie tylko okazać się nie mniej efektywna niż dotychczas wykorzystywane rozwiązania, ale wręcz przyczynić się do optymalizacji kosztów oraz czasu i wydajności pracy. Zahamowania widoczne w tradycyjnych przedsiębiorstwach nie znajdują swojego odzwierciedlenia w wynikach finansowych podmiotów z branży nowych technologii. Czy to oznacza, że przewidywana recesja gospodarcza oznacza jednocześnie złoty okres dla innowacji?
Temat technologii blockchain i kryptowalut pojawia się w pakietach pomocy i rozwiązaniach antykryzysowych przygotowywanych przez rządy państw dotkniętych pandemią. Dla przykładu Malezja w tzw. gospodarce cyfrowej widzi szansę na wyrównanie strat ekonomicznych spowodowanych ogólnokrajową kwarantanną. Suruhanjaya Sekuriti Malaysia – malezyjski organ nadzoru – w ostatnich dniach oficjalnie zaaprobował działalność giełdy kryptowalut Tokenize Malaysia. Tokenize Malaysia wraz z dwoma innymi giełdami – Luno Malaysia oraz Sinegy Technologies – podlegają teraz pełnemu nadzorowi malezyjskiego regulatora i mogą prowadzić legalną działalność związaną z wymianą walut wirtualnych. Podobne działania podjęła również Japonia, udzielając zezwolenia na działalność 23. giełdzie kryptowalut. Z kolei Bank Centralny Singapuru, w związku z uchwaleniem nowej ustawy o usługach płatniczych, tymczasowo zwolnił z obowiązku posiadania licencji wiele podmiotów z branży krytptowalutowej, Wśród podmiotów korzystających z sześciomiesięcznego okresu karencji znalazły się m.in. Binance oraz Coinbase. O krok dalej poszła Korea Południowa, uruchomiając 6 kwietnia 2020 r. program pilotażowy dla swojej narodowej kryptowaluty. Celem projektu jest precyzyjne zidentyfikowanie wyzwań technologicznych i prawnych, jakie wiążą się z wdrożeniem cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).
Działania podejmowane przez państwa nie ograniczają się jednak do rynku kapitałowego. Praktyka pokazuje, że rozwiązania oparte na technologii rozproszonego rejestru mogą okazać się skuteczne w walce nie tylko z ekonomicznymi skutkami pandemii, ale także samym wirusem.
Rząd holenderski, we wsparciu konsorcjum spółek technologicznych, uruchomił inicjatywę „Tech against Corona", której celem jest zapewnienie swobodnego dostępu do innowacyjnych technologii, które można wykorzystać w walce z Covid-19. Jednym z uczestników projektu jest Tymlez – holenderska spółka zajmująca się technologią rozproszonego rejestru (DLT). Zgodnie z zapowiedzią Tymlez ma uruchomić zdecentralizowaną platformę zapewniającą przejrzystość w medycznym łańcuchu dostaw.
Inne, nie mniej ciekawe zastosowanie technologii blockchain w walce z koronawirusem opracowuje chińska spółka Elastos DMA. Aplikacja GreenPass gromadzi w zdecentralizowanej bazie danych informacje dotyczące zażywanych leków, temperatury ciała czy odwiedzonych miejsc w celu wykazania, że określony użytkownik nie znajduje się w grupie ryzyka.